Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 04-12-18, 22:09
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Αφου μου ετυχε καθε δυνατη καθυστερηση μπορεσα επιτελους να δοκιμασω τη διπλη σειρα ταινια πανω απο το ενυδρειο.

Power compact 3 x 36 w = ~8400 lm


V-tac 4m x 18w = 12000 lm


Απο κοντα η ταινια φωτιζε με αψογη διαχυση και πολυ ωραιο χρωμα. Φαινοταν πιο δυνατη η ενταση του φωτος (η φωτογραφια μπορει να το αλλαζει αυτο με την φωτεινοτητα). Στην ουσια θα εχω 2 σειρες και οχι 6 οποτε πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο το αναμενομενο.

Οποτε αφου θα προτιμηθει αυτη η λυση αντι των power led εχουμε τα εξης διλημματα...

1.) Ποια χρωματα να βαλω στις υπολοιπες τεσσερεις? Το σιγουρο ειναι οτι θα μπει σιγουρα ενα κιτρινο ή 3000k και μπλε. Μετά το ζόρι ειναι κοκκινο και πρασινο για να εχουμε κανονικο RGB ή να μπει κοκκινο και full spectrum?
Βαζω ενα πολυ αγαπημενο συνδυασμο για να δειξω και τι μου αρεσει (που ισως πρεπει να αντιγραψω και τη χρωματικη του μιξη). 1x6500k - 1 μπλε 420 μπλε - 1 κοκκινη 633 - 1 κιτρινη 2700k



2.) Θα ηθελα για λογους οικονομιας οι χρωματιστες ταινιες να μπουν μικροτερης ισχυς, π.χ. 7w ή 10w το μετρο. Νομιζω οτι λογικα μας παιρνει γιατι και παρα πολλα φωτιστικα τα RGB led που εχουν ειναι αρκετα λιγοτερα σε αναλογια.

3.) Αν εχει δουλεψει κανεις με TC420 ή TC421 κατα ποσο θα βοηθησουν οι παραπανω προτασεις στην δημιουργια ανατολης-δυσης-κλπ εφοσον οι ασπρες δεν ντιμαρονται (δυστυχως και ισως και η κιτρινη αν παω για τοσο δυνατη).

Δεκτη καθε παρατηρηση! Αυριο βαζω μπρος για το πλαισιο των προφιλ (που εχω ηδη παρει )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries