Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 31-10-18, 00:00
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό για να καταλάβεις για τι αξιοπιστία μιλάμε:
https://www.advancedaquarist.com/2012/6/chemistry

Το άρθρο είναι παλιό και σίγουρα οι μεθοδολογία και το πλήθος των μετρήσων δεν αρκούν για να βγούν ασφαλή συμπεράσματα (άλλωστε το λέει και ο ίδιος). Όμως είναι ενδεικτικό της αξιοπιστίας που έχουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τεστ της αγοράς - σχεδόν μηδενικη. Παρόλα αυτά σου δίνουν μια ένδειξη αν κάτι έχει αλλάξει και προς ποια κατεύθυνση. Πέρα από αυτό δυστυχώς φοβάμαι πως είναι άχρηστα (και το λέω εγώ που επί 5 χρόνια κανω τεστ σχεδόν ανελλιπώς κάθε βδομάδα). Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι να έχεις δείγματα γνωστής συγκέντρωσης (δεν είναι απαραίτητο να είναι υπερβολικά ακριβής - 10% αρκεί) και να βαθμονομείς μόνος σου κάθε τεστ που αγοράζεις (εγώ πάντως δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία).

Τέλος από την προσωπική μου εμπειρία:

Σιχαίνομαι τα API. Κάθε φορά το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό στο χαρτί. Στο NO3 το 20ppm είναι σχεδόν ίδιο με το 40ppm! Επιπλέον αν έστω και μια φορά δεν έχεις ανακινήσει καλά το δεύτερο μπουκαλάκι ή δεν το χρησιμοποιείς αρκετά συχνά το τεστ καταστρέφεται και οι μετρήσεις από κει και μετά είναι λάθος. Στο ΝΗ4 ο σωλήνας είναι γαλάζιος (στα άλλα δεν έχει χρώμα), συνεπώς είναι αδύνατο να έχει ποτέ το τέστ το κίτρινο χρώμα που υπάρχει στο δείγμα για 0ppm

Δεν εμπιστεύομαι τα Sera (στο στρώσιμο έβαζα αμωνία γνωστής συγκέντρωσης και μέτραγα μετά από 5 λεπτά τη μισή). Δεν τα ξαναδοκίμασα αλλά διαβάζω ανάλογες εμπειρίες

Έχω βολευτεί με τα salifert για NO3 και PO4. Προφανώς είναι προσωπικό θέμα γιατί εγώ δεν δυσκολεύομαι να διαχωρίσω τις αποχρώσεις (ειδικά στο NO3 που μπορείς στις χαμηλές συγκεντρώσεις να το κοιτάξεις από το πλάι για μεγαλυτερη ακρίβεια). Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν σε βοηθάει αφού εξ αρχή έχεις πει ότι δεν σε βολεύουν αλλά είναι η προσωπική μου εμπειρία.

PS: Θα ηταν ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να οργανώσουμε κάτι ανάλογο με περισσότερα δέιγματα και test και πιο ελεγχόμενες συνθήκες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως και να μην είναι αλλά τουλάχιστον διαβάζω κάποιο αποτέλεσμα... Τα api ίσως να είναι αξιόπιστα όταν καταφέρνω να βγάλω άκρη με τα χρώματα.. Όταν δεν μπορώ να καταλάβω το αποτέλεσμα για μένα δεν έχει νόημα..
Πχ api αμμωνίας ελαφρώς πρασινίζε σε όλα τα νερά που το είχα κάνει και είχα τρελαθεί ότι κ αυτό που πίνουμε έχει αμμωνία.. Μέτρησα και σε άλλη περιοχή, μέτρησα εμφιαλωμένα, παντού το ίδιο.. Από προσωπικη και μόνο εμπειρία με της sera δεν είχα τέτοιο πρόβλημα..(ίσως μάλλον να έτυχε βέβαια γιατί αν εξαιρέσουμε ένα φίλο που είχε πάθει το ίδιο δεν έχει τύχει να διαβασω κάτι αντίστοιχο από άλλον χόμπιστα).
Για να μην αναφερθώ στο Ph της api που μέχρι να τελειώσουν τα έκανα μεν αλλά ποτέ δεν ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.. Άλλο χρώμα στο φως της λάμπας του μπάνιου, άλλο στο φως του ενυδρείου, άλλο στο φως του ήλιου, άλλο με κλίση μιας μοίρας κτλ...
Έπαψα να πολύ ασχολούμαι.. Κάνω κάποιες φορές για να έχω μια ενδεικτική κατάσταση του νερού κ ως εκεί..
Πρέπει να είσαστε από τους πολύ λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα API, είναι από τα πιο ευανάγνωστα και εύκολα τεστ. Πρέπει να έχεις το φιαλίδιο δίπλα στο χαρτί όρθιο.........και καλό κούνημα του υγρού πριν το τεστ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries