Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 15-06-18, 10:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλημέρα..
Όταν σταματάει η αντλία επιστροφής τότε η στάθμη στο σαμπ πάει στο σημείο (μη λειτουργίας..)
Ένα κλικ πιο πάνω έχω κάνει μια τρύπα η οποία λειτουργεί σαν υπερχείλιση απευθειας στην αποχετευση.
Εχω ρυθμισει την βανα μου απο ενα φιλτρο ανθρακα στα 5 λιτρα/λεπτο(με ρολοι σε ενα 5λιτρο δοχειο).Αυτό μου δινει την δυνατοτητα να βάζω νερο και ταυτοχρονα να βγαινει απο το τελευταιο διαμερισμα του σαμπ με φυσικη ροη στην αποχετευση..
(Δεν τσεκαρω τπτ στο ενυδρειο,δεν κοιταζω τπτ παρα μονο ενα χρονομετρο Χ ωρών και ξερω οτι εχω κανει 500 λιτρα αλλαγη στην Υ ωρα..)
Το νερό που μπαινει,μπαινοντας τοσο αργα και αποχλωριομενο εφοσον ειναι πιο κρυο παει στα χαμηλοτερα πατωματα του main tank και πιεζει το ζεστο στα ανωτερα και οδηγειται απο την υπερχειληση στο σαμ και με την σειρα του στο διαμερισμα της αντλιας και απο εκει οπως προανεφερα στην αποχετευση..(δεν επηρεαζω κατι ουτε την βιολογια ουτε τπτ..)Τα ψαρια ισως μπορει και να ζοριζοντουσαν αλλα το εχω λυσει και αυτο..
Στην δικη σου περιπτωση θα εχεις και εναν θερμαντηρα στο main tank την ωρα της αλλαγης ωστε να ζεσταίνει ταυτοχρονα το νερο και ετσι τα ψαρια να μην ζοριζονται η να μην παθουν καποιο σοκ..

Εγώ πλεον ειμαι σαμπακιας και δεν το αλλαζω με καποιο φιλτρο ομολογω..τωρα απο εκει και επειτα αποψεις ειναι αυτες...
Επίσης μπορει και να υπαρξει η περιπτωση να μπουκωσει καποια σωλήνα (εξαρταται και ποσο μεγαλη ειναι βεβαια,4 χρονια τωρα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο εμενα βεβαια.)

Επίσης απο οτι εχω παρατηρησει σε μια περιπτωση bean animal (που αυτην χρησιμοποιώ) περισσοτερο νερο θα κατεβει απο την επιστροφη παρα απο το box σε περιπτωση διακοπης ρευματος,με 2 μικρες ρυθμισεις βεβαια.

Σε περιπτωση διακοπων (μπανια κτλ) μπορουμε να το απογειωσουμε το ολο θεμα και εσυ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries