Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 14-07-11, 18:39
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτο το βιντεο και θα καταλαβεις τι εννοω. Επισησ δεν θα εχεις φωτομετρο γιατι η μηχανη δεν θα ξερει το f αφου δεν θα εχει προσβαση στις επαφες του φακου για να παρει την πληροφορια.
Το φωτόμετρο λειτουργεί κανονικά γιατί παίρνει την αρχική μέτρηση από τον αισθητήρα.
Δεν χρειάζεται να ξέρει τί διάφραγμα έχουμε βάλει, μετράει το φως που βλέπει ο αισθητήρας ανεξαρτήτου διαφράγματος, κρίνει αν είναι πολύ ή λίγο
και μας το λέει..

Για του λόγου το αληθές, μπήκα στην διαδικασία να το επιβεβαιώσω με έναν απλό τρόπο. Έβαλα ένα κομματάκι ταινίας στις επαφές στον απλό 18-55mm με αποτέλεσμα να μην δουλεύει ούτε το αυτόματο διάφραγμα, ούτε η ένδειξη του διαφράγματος και γενικά δεν είχε καμία επικοινωνία.
Το διάφραγμα που έδειχνε η μηχανή ήταν 00.
Ε, το φωτόμετρο δούλευε κανονικά! Μπορείτε να το δοκιμάσετε (με δική σας ευθύνη)

Για το βιντεο δεν ξέρω, όντως φαίνεται σαν να επιστρέφει στην κλειστή θέση το διάφραγμα.. Δηλαδή έχει ελατήριο ή το έκλεισε με το δάχτυλο? Και ισχύει σε όλους τους nikon?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα λειτουργεί το φωτόμετρο αν δεν δίνει στοιχεία στη μηχανή ο φακός;

Πως μπορείς να έχεις πατημένο το dof και να αλλάξεις φακό;
Πατημένο dof,πατημένο πλήκτρο απελευθέρωσης φακού, περιστροφή και εξαγωγή φακού και μετά πάλυ τα ανάποδα;

Και πάλι.. το συγκεκριμένο δαχτυλίδι επέκτασης ΔΕΝ έχει επαφές CPU, άρα δεν μεταφέρει πληροφορίες από και προς τον φακό.
Για την πρώτη ερώτηση και την τρίτη σου πρόταση νομίζω σε κάλυψα μόλις.
Για το dof έτσι οπως λες, αλλά χωρίς μετά πάλι τα ανάποδα.. Απλά τον βάζεις. Με κάθε επιφύλαξη όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries