Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-07-17, 14:23
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή CO2 σε μικρά ενυδρεία/ Μανζούνια για φυτά κ ψάρια

Καλησπέρα , θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την προσθήκη CO2 σε μικρά ενυδρεία. Ποια είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή συστήματος CO2.
Προσπαθώ να κάνω έναν προυπολογισμό για την αναθάθμιση του 60λιτρου μου.
Μάλλον με τα φυτά κάτι έχω κάνει λάθος γτ τα βλέπω πολύ στάσιμα με το ένα μάλιστα να το χάνω τελείως. (Egeria Densa). Επειδή είναι εύκολα φυτά χρησιμοποιώ σε απλό υπόστρωμα απο χαλικάκι μόνο ταμπλέτες (περίπου 4 την βδομάδα) . Βέβαια και η θερμοκρασίες δεν είναι κατάλληλες για την ανάπτυξη φυτών αλλά προσπαθώ να τα αναπτύξω.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Πιστεύεται ότι είναι χρήσιμα τα διάφορα ματζούνια για τα φυτά και τα ψαράκια ? Για να γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος σκέφτομαι για αγορά των παρακάτω και επειδή δεν θέλω να την πατήσω όπως στην αρχή και να αποφύγω τυχόν λάθη ή άδικες σπατάλες.

Για το CO2 : Πλήρες κιτ για ξεκίνημα του CO2 σύστημα Dennerle BIO CO2 Starter set

Για λίπασμα για τα φυτά : Dajana Pet Proflor

Τροφές για πιο έντονα χρώματα των ψαριών :Tetra Rubin

Tetra Min Granules 15g

Και τέλος για βελτιωτικά νερού βιταμίνες , ιχνοστοιχεία κλπ: Aquili Multivitamin & Amino acids

Αν υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα παραπάνω ευχαρίστως θα άκουγα συμβουλές και απόψεις . Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01722 seconds with 11 queries