Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-14, 17:47
Το avatar του χρήστη kontheo
kontheo Ο χρήστης kontheo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Deutschland
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή τι δεν κάνω καλά

καλησπέρα σας και πάλι… δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνω καλά

ενυδρείο 180 λιτ eheim (με το εσωτερικό του φίλτρο της μάνας του και ένα συπληρωματικό elite απο το 60αρι μου μπήκε εκεί μετά απο την ζημιά που έπαθα) τρέχουν μαζι 3 μήνες
το ενυδρείο προριζόταν περισσότερο για μικροσωμους κατοίκους (γαρίδες σαλιγκάρια)

φυτά: πολλές Hygrophila angustifolia (σε καλη ανάπτυξη), 2 εχινόδοροι, 5 μπαλάκια moos και java moss (σε πρώτα στάδια)

κατοικοι: guppies, mollys, 4 tylomelania, 4 οτοκλυκλοι, 2 devil snails, ενα σαλιγκάρι που δεν γνωρίζω το όνομα του, 5 γαριδουλες yellow fire και 3 ακόμα σχετικά μικρες Atya gabonensis (vampire shrimp).

θερμοκασια: 26
kh: 12
pH: 7
GH: 21
NH4-NH3: 0
NO2: -0,020
NO3: 20
CI2: 0,2

εδω και καιρο οι tylomelania ειναι συνεχεια θαμμένες, πολυ σπανια εμανιζονται και κυκλοφορουν, σκεφτικα αρχικά οτι η τροφή είναι μπόλικη …τρώνε αρκετά και το ρίχνουν στον ύπνο… αλλά πριν απο δυο τρεις μέρες, ενα tylomelania είχε μια παραξενη συμπεριφορά… μέσα έξω σαν ζαλισμένος και παραπατούσε…. όταν γυρισα απο την δουλειά… τα παμφαγα και λυσασμένα πάντα απο την πείνα guppies τον είχαν φάει… άρχισα να σκέφτομαι μήπως τελικά πεινάνε? τα τοποθετω πάνω στις ταμπλέτες και πάλι δεν δινουν σημασία….

δεν ξέρω τι δεν κάνω καλά… τι φταίει.. έχω χάσει και ένα apple snail κάπως έτσι… αλλά νόμισα οτι το σκότωσα εγώ ..γιατι το τάισα καλαμπόκι κονσερβα…

γιατι δεν που πάει καλα με τα σαλιγκαρια… καμια ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02000 seconds with 11 queries