Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 09-10-16, 18:28
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Μετά από μια αρκετά επεισοδιακη μέρα μπορώ να πω ότι κόλλησα (σωστά η λάθος θα δείξει!) τα τζάμια!
Ξεκίνησαμε με τον φίλο μου πολυ στραβά. Στις πρόβες για το ταιριασμα των τζαμιων, το ενα μεγάλο γλυστρησε από την βάση, έπεσε στο τραπέζι (πέντε εκατοστά πτώση) και έσπασε στην γωνία. Υπερχείλιση σκέφτηκα αμέσως! Στα καπακια πιανοντας το σπασμένο κομμάτι έκοψα το δάχτυλο μου και τα καντιλια ξεκίνησαν. Το κομμάτι είχε σπάσει κατά το πάχος του τζαμιού και αποφάσισα να συνεχίσουμε. Το κομμάτι κολληθηκε και η γωνία έγινε μια από τις πάνω εξωτερικές της πλάτης.


Ακολούθησε μια όχι και τόσο ομαλή συνέχεια. Από τον φόβο μου μη δε κολλήσουν καλά τα τζάμια υπερεβαλα με την σιλικόνη. Για κάθε πλευρά το πάχος της γραμμής σιλικόνης ήταν 13 μμ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γεμίσω παντού σιλικονες. Τα τζάμια, το κόντρα πλακέ που είναι η βάση, εσωτερικά και εξωτερικά του κουτιού. Οι αρμοι αισθητικά δεν με ικανοποιούν, ελπίζω μετά τον καθαρισμό να ισιωσουν λιγακι. Καθαρός χώρος για να βάλω ταινία μεταξύ των τζαμιων δεν υπήρχε και έτσι τα έδεσα με ιμάντα.



Το αποκορύφωμα ήταν ότι οι κάτω κόντρες μπήκαν χωρίς να βγαλω τις χαρτοταινιες πρώτα! Με το που το είδα επιχειρησα να τις βγάλω αλλά ήταν ήδη αργά. Δεν κουνιοντουσαν! Με τα πολλά σφραγισα περιμετρικά όλες τις κόντρες και ελπίζω να τις στεγανωσα



Μέχρι την Τετάρτη που θα τσεκάρω για διαρροές θα κάθομαι σ αναμμένα κάρβουνα αλλά δεν βαριέσαι, το ταξίδι είναι που μετράει! [emoji1]



Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries