Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 19-07-12, 20:40
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ρε αδέρφια για τις γνώμες, το χαλίκι θα το δοκιμάσω λιον αν και λίγο δύσκολο γιατί το ψιλοσκαλίζω συχνά πυκνά, κάνω ..βουναλάκια, γούβες (!), αλλάζω θέση σε πέτρα ή φυτό το οποίο ψηλώνω και βάζω αλλού, ασε που μόνο το ξήλωμα απο τις βαλισνέρειες έκανε μεγάλη ...ανακατοσούρα στο βυθό...
Όσο απο λίπανση στο ντουλαπάκι έχω flourish, κάλιο, σίδηρο, φώσφορο,nitrogen. Αρκετά δηλαδή για φυτά "χαμηλών" απαιτήσεων...
Την εποχή που το ενυδρείο ήταν πραγματική ζούγκλα, χρησιμοποιούσα απο όλα αλλα βέβαια πάλευα και με τις άλγες συχνά....
Σταδιακά τα μείωσα μέχρι που σχεδόν τα έχω σταματήσει...(προσθήκη περίπου 1 φορά το μήνα..)
Τώρα επιδή και γώ Γιώργο σκέφτηκα οτι μάλλον κάτι απουσιάζει απο στοιχεία, έχω κάνει κάποια αλλαγή. χρησιμοποιώ νερό κυρίως βρύσης, (κακώς για τα ψάρια μου)
Nitrogen + Φώσφορο δεν βάζω γιατί στην αλλαγή νερού τα Νιτρικά είναι 30-40,
Βιταμίνες 2 φορές την εβδομάδα στην τροφή των ψαριών οπότε κάποια θρεπτικά μπαίνουν σίγουρα απο εκεί, και τελευταία όπως λέει και ο Γιώργος αποφάσισα να βάζω σε εβδομαδιαία βάση flourish, σίδηρο, και το κάλιο 2 φορές....( σε ξεχωριστές μέρες όλα)
ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ, (ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΔΕΙΟΞΕΙΔΙΟΥ ΑΠΟ 2 ΠΕΝΤΑΛΙΤΡΑ ΜΠΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΝΕΩΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.....
Είναι βέβαιο οτι τα φυτά άρχισαν να μειώνονται κάποιους ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ απο την αφαίρεση του διοξειδίου, και όχι όσο αυτό υπήρχε εκεί....
Το οτι τα φυτά μου όμως ουσιαστικά ΔΕΝ χρειάζονται διοξείδιο, (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον), με έκανε απλά να αφαιρέσω ένα...περιττό (??) ..."αξεσουάρ"....
Λέτε??....χμμμμμμμμμμ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries