Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-04-12, 00:06
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να φταίει το νερό της αντίστροφης όσμωσης, καθώς τα φυτά αυτα είναι κατάλληλα για σκληρο νερό νομίζω. Επίσης, λογικά θα πρέπει να μην έχεις καθόλου νιτρικά για να καταναλώσουν (και τα 20 που είχες μπορεί σταδιακά να μειώθηκαν). Η ετζέρια τρέφεται με νιτρικά κυρίως και άν δεν βρίσκει, μαραζώνει. Η βαλισνέρια βγάζοντας δρομείς, εξαντλείται κάποια στιγμή και το μητρικο φυτο αρχίζει και φθίνει σιγά σιγά. Αυτο όμως δεν σημαίνει ότι αφανίζεται. Το φυτο συνεχίζει και δουλεύει υπογείως, με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι εξαφάνισες και το τελευταιο υπολειμμα, και μετά απο ένα χρόνο να σου εμφανιστουν ξαφνικά νεες φύτρες.
Οσο για το μικροσόρουμ, μπορεί να κάνει μια παύση μηνών (ένα ανέβασμα της αμμωνίας ίσως να το διατάραξε) και να ξαναρχίσει να παίρνει τα πάνω του σε λίγο. Δεν είναι απίθανο. Πάντως νομίζω ότι το μαλακό νερό της όσμωσης, δεν βοηθά τα συγκεκριμένα φυτά. Αν κάνω λάθος, ας πει κάποιος μια γνώμη.
Οκ, ίσως αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι..
Παρόλου που χρησιμοποιώ και ΑΟ το PH μου είναι άνω του 7, και το ΚΗ στο 7 και το GH παραπάνω, νομίζω πάρα πολύ καλά για τα φυτά...
τα νιρικά την ημέρα της αλλαγής ποτέ δεν είναι κάτω του 10, και συνήθως είναι στο 20ή και λίγο παραπάνω...
Αυτό με τις βαλισνέρειες όμως δεν το γνώριζα οπότε δεν μπορώ να αποκλείσω με την πληροφορία που μου δίνεις οτι μπορεί απλά να βρίσκομαι μπροστά σε ενα φυσιολογικό γεγονός.
Ούτε για το μικροσόρουμ το ήξερα,
"ΈΤΥΧΕ" όμως την ίδια ακριβώς περίοδο να χάσω 3 φυτά (αν εξαιρέσω την πέλια που μπορεί και να μην πρέπει να την εξαιρέσω..) και αυτό με βάζει σε υποψίες οτι "κάτι" συνέβει...
Η Θερμοκρασία του ενυδρείου είναι σταθερά 28 βαθμούς φέτος, πέρυσι νομίζω το είχα 27...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries