Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 16-12-06, 00:19
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-Άλιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα

Θα ήθελα να τονίσω οτι και εγώ συμφωνώ με παρα πολλά από τα παραπάνω

Ως προς τον φίλο accnt (αν θες πες μου το μικρό σου ονομα) ηθέλα να απαντήσω πως μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να στήσω ένα 120λιτρο ενυδρείο γλυκού νερού με 15 νεον τετρα και εχτες (με την ευγενική χορηγια της Μαριελ) απέκτησα ενα μικρο Ancistrus.

Ακόμα, για τον φίλο Νίκο (μπορεις να με λες Σπύρο) θέλω να απαντήσω πως η χρήση κλειστών συστημάτων στο χώρο της ιχθυοκαλλιέργειας και κυρίως στους ιχθυογεννητικούς σταθμούς στην Ευρώπη ειναι παρα πολυ μικρή.Ιδιέτερα για τη φάση της προπάχυνσης όπου τα ψάρια εκτρέφονται στις προαναφερθήσες δεξαμενές (σε προηγούμενες ΄φασεις εκτροφής, όπως εκόλαψη και αρχικά στάδια λαρβών-νεογένητων ψαριών-ολοι οι ιχθυογεννητικοι σταθμοί χρησιμοποιούν ημίκλειστα συστήματα για τον έλεγχο των φυσικοχημικών παραμέτρων του νερού όπου η ανανέωση νερού μπορει να φτάνει και το 30% ημερησίως –αν θυμάμαι σωστά).Παρ’ολά αυτά ότι ισχύει για τους σταθμούς συνεχούς ροής, ισχύει και για τα τελείως κλειστα κυκλώματα.Ο λόγος μη χρήσης κλειστών κυκλωμάτων από τη βιομηχανία είναι κυρίως οικονομικός παρα βιολογικός, αφού τα φύλτρα είναι πανομοιότυπα με αυτά των ενυδρείων απλώς σε πολυ μεγαλύτερη κλίμακα αφού πρέπει να διαχειρίζονται εκατοντάδες τόνους νερού.

Τα ψάρια σε μια δεξαμενή σαν τις προαναφερθήσες μπορεί να είναι μέχρι και 300.000 άτομα (μέση τιμή 150.000 με 200.000 άτομα ανα δεξαμενή) μεγέθους 1-2gr (2-4cm περίπου) και τρέφονται με pellets παρόμοια με αυτά για ενυδρειακή χρήση.Η μόνη διαφορά είναι οτι αυτές οι τροφές αποτελούνται κυρίως από πρωτεϊνες, κοινώς μεγαλύτερες ποσότητες αμμωνίας και των παραγώγων τους.Όσον αναφορά τις ημερήσιες χορηγούμενες ποσότητες τροφής δεν θυμάμαι ακριβώς να σας πω, όμως έιναι πιστέψτε με παρα πολύ μεγάλες, αφού αποσκοπούν στην γρήγορη ανάπτυξη των ψαρίων και κατα συνέπεια το κέρδος.

Πέρα από τα τεχνικά στοιχεία για τους ιχθυογεννητικούς (όπου υπάρχει απορία ζητήστε διευκρινησεις) θέλω να ρωτήσω τον Νίκο τι εννοεί με τον όρο αναερόβια μικροπανίδα του πυρίνα του βράχου.Οσον αναφορά τους μικροοργανισμούς του βράχου, συμφωνώ απόλυτα για την συνέχηση της παρουσίας τους και τις ευεργετικές τους επιδράσεις ως ένα σημείο στη βιολογία του ενυδρείου.

Τέλος θέλω να άναφερθώ πάλι στο θέμα της θερμοκρασίας που το θεωρώ αρκετά σημαντικό.Όπως προαναφέρατε και οι δυο, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να καταφέρει κάποιος να πετύχει ένα οικοσύστημα 100% ομοιο με το πραγματικό. Νικος:Ο σκοπός του κάθε χομπίστα είναι να προσομοιώσει, τον βιότοπο, από τον οποίο προέρχονται οι οργανισμοί, όσο το δυνατόν καλύτερα, ώστε να εξασφαλίσει τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης στα ζωντανά και να ικανοποιήσει τις προσωπικές του ανάγκες. Όπως προανέφερε ο Νίκος, Ιταλοί έχουν αναφέρει ότι μεσσογιακοί θαλασσιοι οργανισμοί έχουν επιβιώσει μέχρι και σε 28οC.Αν σας περιγράψω το ενυδρείο ενος γνωστού μου είμαι σίγουρος ότι θα τον πέρνατε με τις πέτρες.Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 4 χρόνια.Πρόκειται για ένα 60λιτρο που περιέχει από την αρχή 2 Oscar(15 και 10 cm) και 1 Pagasius (15 cm).Τα ψάρια φαίνεται οτι ζουν μια χαρά μεταξύ τους και υπο αυτές τις συνθήκες.Μάλιστα τα Oscar είναι και ζευγάρι.Ακόμα σε ένα ποστ που διάβασα στην ενότητα των αρχαρίων, κάποιος έλεγε πως τα ψάρια του φαίνονται μια χαρά παρ’όλο που κάποιες παράμετροι του νερού ηταν μη αποδεκτές.Με αυτά τα παραδείγματα θέλω να πώ πως το ότι «επιβιώνουν»τα ψάρια (το λέει και η ιδια η λέξη) στους 28οC δεν σημαίνει ότι έχουμε και τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.Κοινώς η σταθερή θερμοκρασία ενός μεσογειακού ενυδρείου πρέπει να κυμένεται από τους 16(χειμώνα) εώς τους 25(καλοκαίρι) χωρίς απαραίτητα να είμαστε όλη την ώρα με ένα θερμόμετρο στο χέρι

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να το διαβάσατε ολο και να μην .
Ευχαριστώ Σπυρος .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02085 seconds with 11 queries