Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 23-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Φιλε μου οσον αφορα τη στεγανωση της λιμνης, χωρις να γνωριζω απο λίμνες και τοσα πολλα-θα σου πουν τη γνωμη τους κι αυτοι που χουν λιμνες, η κόλλα πλακιδιων δεν κανει στεγανωση σε καμμια περιπτωση. Ενα τσιμεντοειδες στεγανωτικο με πιστοποιητικο για χρηση σε δεξαμενη ποσιμου νερου ή/και πιστοποιητικο για χρηση σε δεξαμενες με ζωντανους οργανισμους μεσα (που δεν ξερω αν υπαρχει) θα ηταν καλη ιδεα αν δεν σκοπευεις να βαλεις τιποτα αλλο απο πανω (π.χ. πλακιδια ή ψηφιδα) και προκειται να βρισκεται σε αμεση επαφη με το νερο. Το υλικο αυτο θα πρεπει να ειναι σε μορφη τσιμεντοειδους σκονης και να αναμειγνυεται με νερο μονο. Οχι με latex. Τα στεγανωτικα 2 συστατικων, δηλ σκονης και latex δεν εχουν πιστοποιητικα για ποσιμο νερο πια. Χρωματα ξερω οτι υπαρχουν λευκα και γκρι.
Αν σκοπευεις να πας σε λυση συγκολλησης πλακιδιου ή ψηφιδας ή φυσικου λιθου ξερω'γω, τοτε και παλι θα πρεπει να στεγανωσεις τα τοιχεια και τον πυθμενα της δεξαμενης με καποιο στεγανωτικο το οποιο δεν χρειαζεται απαραιτητα να εχει πιστοποιητικο για ποσιμο νερο αφου δεν θα ειναι σε επαφη με το νερο.Η κολλα, τα πλακιδια/ψηφιδες κλπ και ο αρμοστοκος δεν υποκαθιστουν τη στεγανωση...θα πρεπει να εχει προηγηθει επαλειφομενο στεγανωτικο οτι κι αν κανεις μετα.
Εποξειδικες βαφες που μπορει να σου προταθουν να ξερεις οτι ακομα κι αν εχουν πιστοποιητικα για ποσιμο νερο, γερνανε απο την ηλιακη ακτινοβολια και μετα απο λιγα χρονια ειναι για ξηλωμα κι επισκευη.
Υπαρχουν και διαφορες μεμβρανες pvc, tpo, ασφαλτικες και δεν ξερω κι εγω τι αλλο για τις οποιες δεν γνωριζω, αλλα θα πρεπει να εχουν πιστοποιητικα κι αυτες και ξερω οτι βγαζουν προβληματα στο μελλον, ξεβαφουν, ξεκολλανε κλπ. Μιας και μιλαμε για λιμνη απο σκυροδεμα τοτε θα συγκλληθουν επανω του.
Οι αρμοι διακοπης σκυροδετησης (αν παρ'επλιδα υπαρξουν τελικα) μπορουν να αντιμετωπιστουν με καποια ειδικα υδροδιογκουμενα τεμαχια (σαν μακαρονι τετραγωνικης διατομης) τα οποια αν τυχον παει να περασει το νερο απο'κει, διογκώνονται και το σταματουν. Θα μπορουσαν να ειναι μπετονιτικα (αλλα μετα απο λιγο καιρο λιωνουν και ειναι σα να μη τα εβαλες ποτε) θα μπορουσαν να ειναι και αλλα ακριβοτερα και καλυτερα.
Επισης υπαρχουν και αλλα στεγανωτικα επαλειφομενα οπως π.χ. πολυουρεθανικα και ακρυλικα τα οποια θα πρεπει και παλι-κατα την αποψή μου και χωρις να ξερω απο λιμνες-να εχουν πιστοποιητικα τουλαχιστον για ποσιμο νερο.Μπορει αλλοι να πουν οτι εχουν λιμνες και εβαλαν υλικα που δεν ειχαν πιστοποιητικα κλπ..οκ δεκτον.Απλα επειδη δουλευω σ'αυτο το χωρο προτεινω πως καλυτερα θα ηταν να ειχαν.Εγω αν εφτιαχνα λιμνη θα εβαζα υλικο με πιστοποιητικο...
Αυτα τα ολιγα. Καλη επιτυχια με τη λιμνη σου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries