Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-11, 11:02
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Συχνοτητα προσθηκης ψαριων

Καλημερα...
Εχω ψιλομπερδευτει και θελω να κανω μια ερωτηση...
Καθε ποτε μπορουμε να προσθετουμε νεα ψαρια στο ενυδρειο...?
Εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο 63 λιτρων. Εχω ηδη βαλει 6 μπλακ φαντομ τετρα μεσα (εβαζα 2 καθε εβδομαδα μεχρι να φτασω τα 6).
Το ενυδρειο ειναι ενος μηνος, δηλαδη ακομα στο στρωσιμο. Ξερω οτι θα επρεπε ισως να στρωσω το ενυδρειο χωρις ψαρια αλλα τωρα την εκανα.
Εβαζα παντα βακτηρια της τετρα σε μπουκαλακι και οι μετρησεις μου ηταν οκ. Δεν τα ζορισα δηλαδη τα ψαρια.
Στην αρχη της εβδομαδας που μετρησα αμμωνιες κλπ βρηκα λιγο ανεβασμενο (οχι σε τοξικα επιπεδα) το NH3/NH4. Δεν θυμαμαι νουμερο τωρα...ηταν στο τεστ της τετρα η πρωτη κλιμακα μετα το μηδεν.
Εχω προσθεσει τυρφη στο φιλτρο για να ριξω ph, gh, kh για να βαλω καρντιναλ (αλλα 6). Η αυξηση της αμμωνιας μπορει να ηταν και απο την τυρφη-τεσπα δεν θεωρω οτι εχω θεμα με την αμμωνια, το εχω ξανασυζητησει στο φορουμ αυτο...Μετρησεις θα ξανακανω σημερα.
Το θεμα μου τωρα ειναι ποτε ξεκιναω λοιπον να προσθετω τα καρντιναλ, καθε ποτε και ποσα ψαρια τη φορα...?
Εγω λεω να το αφησω λιγο στην ησυχια του τωρα να αναπτυχθουν τα βακτηρια, να μηδενιστει τελειως η αμμωνια, να φτιαξουν σκληροτητες και ph και σε κανα μηνα απο σημερα (γιατι ετσι μου ειπαν απο την τετρα να περιμενω 1 μηνα αλλα και απο το μαγαζι μου ειχαν πει οτι με τα ετοιμα βακτηρια μπορεις να βαλεις τα μισα ψαρια που σηκωνει το ενυδρειο σου αμεσα, για τα αλλα πρεπει να περιμενεις) να ξεκινησω με 2 καρντιναλ (θα ελεγα με 1 αλλα ειναι κι αυτα σμηνοψαρα και δεν θελω να στρεσαριστει το ενα μονο του) και μετα καθε βδομαδα (?) να προσθετω 1 καρντιναλ ακομα...

Τι λετε παιδια?

Σορυ αν υπαρχει και αλλου παρομοιο θεμα αλλα εψαξα και δεν βρηκα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01738 seconds with 11 queries