Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 24-02-14, 21:23
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σημερα εγινε μια αλλαγη νερου 20 λιτρων και μπηκαν 3 φυλλα catappa. Πριν μπουν (οποια ψαρακια επιλεξω τελικα) θα αλλαχτουν και καποια λιτρα ακομα (αναλογα με τα No3 που θα μετρησω).

Σκεφτηκα να μην βαλω καποιο φυτο επιφανειας για να μην κοβει φως και να βαλω στο ενδυρειο java fern, cryptocoryne wendtii, vallisneria nana (μπορει και καποια moss). Η κρυπτοκορινα θα ειναι οκ σκετη ή θα χρειαστει καποια ταμπλετα βυθου? Ακομα, η ψιλοκκοκη αμμος θα της ειναι προβλημα? Σε αλλο στησιμο που ειχα για βυθο seachem flourite red, πηγαινε απιστευτα χωρις κατι αλλο απο λιπασματα (ηταν ακριβως κατω απο το πιαστο φωτιστικο των 18w 6400k σε 40κατι λιτρα καθαρα, τωρα θα ειναι σε ~60 λιτρα με 10w led που φαινεται πιο δυνατο το φως απο αυτο το πιαστο που ειχα στο παλαιο ενυδρειο, παλι θα ειναι στο κεντρο κατω απο το φως), αλλα τωρα εχω αμφιβολιες γιαυτο ρωταω (αν και βλεπω εδω οτι καλο θα ειναι να μπει καμια ταμπλετα, οποτε μαλλον θα βαλω).

Η java fern θα χρειαστει μαλλον κατι σε υγρο λιπασμα, σωστα?

Vallisneria πιστευω θα ειναι οκ και σκετη, ειχα την κανονικη (οχι τη nana) και πηγαινε οκ σε ενυδρειο με την ιδια αμμο και το φως ηταν μαλλον πιο αδυναμο απο αυτο που εχω τωρα.

-------------------------


Μπηκαν τα rasbora espei το πρωι. Ανοιξα το φως να τα δω λιγο πριν κανα 20 λεπτο και το εκλεισα παλι. Εβγαλα και ενα βιντεακι.

Μαλλον μαρεσει με λευκο φοντο, μου καθεται στο ματι πιο καλα μαλλον και μου φαινεται το κανει πιο ζωντανο. Θα το δω παλι. Στο βιντεο ειναι με καφε.

Βιντεο: https://www.youtube.com/watch?v=QO8D...ature=youtu.be
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-02-14 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries