Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 18-01-12, 10:26
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Το ξέρω ότι βιάστηκα και ήταν λάθος. Βέβαια γίναν όλα από συμπτώσεις, δεν προώριζα για Ράμι το ενυδρειάκι, ενώ και τα ράμι πιθανότατα φεύγαν από τον προηγούμενο κάτοχο με κούριερ για Κρήτη, οπότε πίστεψα ότι παράλληλα με το νέο ενυδρείο μπορώ έτσι να τα "σώσω"..

Το νέο μπόλι είναι επίσης από το Αφρικάνικο, έβαλα μεγάλη σχετικά ποσότητα και έχω την αίσθηση ότι έχει πιάσει καλά και πλέον κατεβαίνουν τα νιτρώδη, συνεχίζω να μετράω και να αλλάζω νερό φυσικά όσο δεν είναι μηδέν.

Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.

Πραγματικά έχω καταλάβει τα λάθη μου με άσχημο τρόπο και δε θα τα επαναλάβω, σίγουρα χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος και υπομονή για ένα σωστό στήσιμο.

Οπότε ξεκινάω την εβδομαδιαία αγωγή του Pimafix για τους υπόλοιπους κατοίκους, και κοιτάζω να ισορροπίσω τις συνθήκες. Θα γράψω και τις μετρήσεις και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01384 seconds with 11 queries