Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 20-01-16, 15:20
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
ευχαριστώ για τις ιδέες/απαντήσεις

ΞΕΧΝΑ το μελαμίνη και γράψε MDF (λάθος στο παραπάνω ποστ)
Επίσης η τρύπα του ενυδρείου ειναι Φ60 και όχι 40 που αναφέρω
(έχω πάρει τους σχετικούς αντάπτορες Φ60 αλλά θα να κατεβάζω το νερό με Φ40 σωλήνα)

Και το MDF πάντως ήταν λάθος επιλογή αλλά επλίζω με τόσα χέρια αστάρι και χρώμα να αντέξει...

Το διάλεξα επειδή πίστευα οτι θα ήταν ποιο εύκολο να το δουλέψω με φρέζα αλλά τελικά τα σχέδια άλλαξαν και πάω σε κάτι ποιο απλό οπότε μου εμείνε...
Το κομμάτι που θα πατήσει το ενυδρείο ειναι 3cm αυτό που θα πατήσει το sump και όλη η βάση απο 2.5cm
Επειδή έχω ξύλυνο πάτωμα το πλατύ σιδερένιο μέρος της βάσης θα πάει κάτω και θα πατήσει πάνω στην μελαμίνη (2,5cm) για καλύτερη κατανομή του βάρους (γιατί το πάτωμα ειναι σχετικά παλιό και έχει τα μικρα ξυλάκια...)
Εκείνο που μου μένει ειναι να βάλω κάτι (τι???) ανάμεσα σε αυτό και το πάτωμα ώστε να αναπνέει σε περίπτωση που πέσουν νερά...
Σε όλα τα ξύλα που θα πατανε τα τζάμια θα υπάρχει περιμετρικά πιχάκι ώστε και να πέφτουν νερά να μένουν και να μην πηγαίνουν στο πάτωμα)

Για τα ντουλάπια θα είναι εξωτερικά οπότε θα προεξέχουν απο την πρόσοψη και θα μπορώ να τα στηρίξω με όποιο τρόπο θέλω
Πάντως ωραίος ο μεντεσές με το κλιπ που αναφέρεις δεν το ήξερα οτι υπάρχει... (αν δεν μου αρέσει όπως το σκέφτομαι μάλλον σε κάτι τέτοιο θα πάω...)
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι για την βάση (ή μάλλον ονειρεύομαι)
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...niture.214279/
Το πίσω θα το κάνω ακριβώς όπως περιγράφεις (ανοιχτό να αναπνέει)

Επίσης να πώ οτι κατέληξα σε setup Tanganyika με tropheus (ελπίζω να βρώ)

Για πλάτη έχω πάρει αφρολέξ που ειναι για ηχομόνοση και σκέφτομαι να το βάψω χαμηλά μπλε σκούρο και ανεβαίνωντας ποιο ανοιχτόχρωμο, οπότε θα έχει και σχετική μόνωση στην πλάτη εξωτερικά...
Ακόμη επειδή ήταν αρκετά καλά κολημένες οι κόντρες του ενυδρείου αποφάσισα να μην το πειράξω καθόλου (το φοβήθηκα μην το σπάσω) και προσανατολίζομαι το ίδιο και για την βάση αν και λόγο πέτρας θα προτιμούσα να πατάει πάνω σε φελιζόλ όλο το τζάμι.

Εννοείτε ντάου στον πάτο εσψτερικά
Εχει μαζευτεί άμμος απο καθαρη παραλία.
Εχουν αγοραστεί παγόπετρες. Θέλω να βρώ και ξυλόπετρες και να κάνω κάτι σαν χαμηλά να ειναι οι ξυλόπετρες και όσο δίνω ύψος οι παγόπετρες.
Ελπίζω να μην ακούγεται ή είναι εντελώς χάλια... θα το δώ και στην πράξη...

Πάντως οι παγόπετρες δεν αλλάζουν γιατί ειναι η μοναδική προϋπόθεση να με αφήσει η σύζυγος να το κάνω με πέτρες (οτι άλλη πέτρα είδε ηταν αρνητική)
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries