Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-12-10, 13:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πρώτη προσπάθεια τα πήγες πολύ πολύ καλά! Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να καταφέρεις σπουδαία πράγματα! Θα κάνω λοιπόν παρατηρήσεις για να να διορθώσεις τα εξής:
1. Κανά δύο στρογγυλά βότσαλα που είδα ενοχλούν λίγο το μάτι. Καλλίτερα να τα αντικαταστήσεις με πιο φυσικές πετρούλες ακανόνιστες και χρώματος σκούρου καφετί άν βρεις σε δάσος και να τις βάλεις κοντά στη ρίζα σου με δεμένες τις ανούμπιες.
Τα βότσαλα είναι πρόχειρα εκεί. Σίγουρα κάποια θα "ντυθούν" με moss και ανούβιες όπως η πέτρα δεξιά που προς το παρον έχει μια ανούβια επάνω της. Θα κοιτάξω και για πέτρες που λες.
2. Στην πλάτη του ενυδρείου βάλε κανά ψηλό φυτό ακόμη, δίπλα στην ετζέρια και τη μπακόμπα. Ωραία αντίθεση θα έκανε μια λινοφίλα σεσιλιφλόρα με τα ανοιχτόχρωμα φυλλαράκια της.
Ακριβώς αυτο είχα σκοπό να κάνω! Είσαι στο μυαλό μου!
3. Δεν μπορώ να διακρίνω καθαρά από τις φωτογραφίες, αλλά νομίζω έχεις φυτέψει βαθιά μια ανούμπια ή είναι ένα είδος εχινόδωρου? Επίσης διέκρινα μια κρυπτοκορίνα πολύ θαμμένη στο χαλίκι? Μπορεί να κανω λάθος για την ανούμπια. Αν δεν κάνω, τότε ξέθαψε την και ΄δέσε την στο ξύλο ή στην πέτρα. Δεν είναι ανούμπια, είναι εχινόδωρος αλλά ακόμα μικρός. Η κρυπτοκορίνα αναπτύσσεται εξαιρετικά και ήδη έχει βγάλει καινούργιο φυλλαράκι που μεγαλώνει μέρα με τη μέρα.
Αν προσθέσεις 2-3 φυτά μεσαίου ύψους γύρω από τη ρίζα σου και βάλεις και στο μπροστινό τμήμα προς το τζάμι εύκολα χαμηλά φυτά, θα έχεις ολοκληρώσει όλο το σχέδιο.
Αυτό θα κάνω...

Αλεξάνδρα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που έχω το ενυδρείο 11 χρόνια, είμαι παντελώς άσχετη από φυτά. Πριν ξεκινήσω την προσπάθεια για φυτεμένο έριξα ατελείωτες ώρες διαβάσματος και εδώ και σε ξένα φόρουμς. Έχω πάρα πολλή δουλειά ακόμα αλλά έχω υπομονή ώστε να φτιάξω κάτι ομορφο τουλάχιστον για μένα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries