Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 11-07-14, 14:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 2ο έχεις δίκιο, θέλει στρογγυλοποίηση προς τα πάνω, λάθος μου.
Και ναι θα υπολειτουργουν αυτα, γιατι θα δουλεύουν στα 3 V, αλλά νομίζω με μικρή διαφορά.
Στο 1ο νομίζω πως είναι ακριβώς 2,4 Χ 5 = 12
Για την ένταση που λές, αν το τροφοδοτικό βγάζει 700mA, όταν τα έχουμε σε σειρά δεν αλλάζει η ένταση, γιατι από όσο ξέρω σε σειρά έχουμε ίδια ένταση και άθροισμα στη τάση και όταν είναι παράλληλα , έχουμε ίδια τάση και άθροισμα στην ένταση. Αρα αυτό εξαρτάται από το τροφοδοτικό και όχι από το τρόπο σύνδεσης.
Το ξαναλέω για να μη παραξηγηθώ, δεν είμαι ειδικός, απλά έχω ασχοληθεί κάπως με βασικές γνώσεις
To LED είναι δίοδος, και δεν είναι γραμμικό στοιχείο (οπότε δεν ισχύουν ακριβώς αυτά που μαθαίναμε στο λύκειο).
Για παράδειγμα αν ενα λεντ λεει οτι δουλεύει στα 3,4 βολτ, και εσύ του δώσεις 2, τότε δεν θα ανάψει καθόλου (ενώ μια λάμπα θα άναβε απλά λιγότερο)

Για το τροφοδοτικό τώρα.
Αν δεν είναι τροφοδοτικό ρεύματος, αλλά τάσης, τότε τα 700mA που λεει είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει. Σε σειρά λοιπόν θα έχεις ίδια ένταση όπως σωστά λες, αλλά αυτή μπορεί να είναι απο 0 μέχρι 700mA, και ο μόνος τρόπος να ρυθμιστεί είναι με μια αντίσταση σε σειρά..

Επίσης αν για κάποιον λόγο συνδέσεις λιγότερα λεντ χωρίς αντίσταση, τότε η θεωρία λέει πως το ρεύμα είναι άπειρο. Στην πραγματικότητα αν είναι αρκετό το τροφοδοτικό θα καούν τα λεντ, ενώ αν το τροφοδοτικό δεν μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα θα καεί αυτό..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 11 queries