Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-06-14, 15:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Θέλω κι εγώ κοράλιααααααα!!!!!!!
Μέχρι να τελειώσω με το μεγάλο μεσογειακό μου (450 λίτρα), έχω σε κύβο 30χ30χ30, περίπου 25 λίτρα, 2 ανεμώνες, 4 καβουράκια, 3 ερημίτες, 2 σαλιγκάρια και 2 ανεμωνογοβιούς, εδώ και ένα μήνα!! Αλλάζω κάθε 10 μέρες περίπου 30% νερό από καθαρή θάλασσα και πριν την αλλαγή μετράω το πολύ 5 νιτρικά, αλλά την κάνω έτσι και αλλιώς για "φρεσκάδα"!!
Έχω ένα κινέζικο boyu 300l/h φίλτρο, στρωμένο κανα 2μηνο σε θαλλασινό νερό και μία μικρή αεραντλία καθώς και 2 λάμπες των 9w 6500K!! Όλα είναι οκ!!
Οι ανεμώνες που θεωρούνται και πιο ευαίσθητες, τρώνε μετά μανίας, από μία μικρή γαριδούλα ανα 1-2 μέρες και τα ψαρακια το ίδιο!!
Τα καβουράκια τρώνε μια χαρά την γαριδούλα και έχουν μεγάλη όρεξη και για το ORA Agar Algae, που έχω αρκετο στα μέρη μου!!
Οι ερημίτες τρώνε πράσινη άλγη και τροφή που μένει στον βυθό, καθώς και κοραλίνη!! Φρέσκια γαριδούλα δεν την ακουμπάνε, αλλά κανα μικρό κομματάκι που έχει μείνει 2-3 μέρες μέσα κάπου κολημένο, όταν το πετύχουν το τρώνε μετά μανίας!!
-------------------------
Βράχο έχω κάτι κομμάτια ξερά από την παραλία, και 2 μικρούς γεματους άλγη, κοραλίνη και κάτι νηματώδη περίεργα...οπότε δεν στηρίζω βιολογία σε αυτούς αλλά στο φίλτρο!!
Επιπλέον έχω βάλει αρκετα θαλασσινά φυτά από τα οποία μόνο κάτι μωβ κλασικα και το μαρουλάκι μου αντέχουν, κάτι πρασινάδες σαν την ORA Agar, αν και είχαν αρκετό φως, έγιναν διάφανες και διαλύονται (τις έχουν πετσοκόψει και τα καβούρια βασικά..)
-------------------------
Κάνε το, δεν πιστεύεις τι πράγματα βλέπω κάθε βράδυ κυρίως
10άδες μικροργανισμούς και κυρίως 3 αστερίες το πολύ 3-4 χιλιοστά να βολτάρουν στο τζάμι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 17-06-14 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01374 seconds with 11 queries