Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-01-11, 21:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εδώ κι ένα χρόνο έχω στο μπαλκόνι βαρέλι, στο οποίο μαζεύω το νερό της Α/Ο, το δουλεύω με τύρφη 10-15 μέρες και μετά κάνω αλλαγές 50-50 με νερό βρύσης.
Ο ήλιος το χτυπάει απευθείας για 3-4 ώρες την ημέρα, κυκλοφορητής το ανακατεύει συνέχεια και δεν χρησιμοποιώ θερμοστάτη για να το ζεστάνω.
Το χειμώνα κρυώνει όντως πολύ, αλλά το ισορροπώ με το άλλο μισό που το βάζω ζεστό από τον θερμοσίφωνα και το καλοκαίρι με μπουκάλια από το ψυγείο.

Για τους μικροοργανισμούς που πιθανόν αναπτύσσονται λόγω αποθήκευσης (δεν παίρνω όρκο πάντως), βάζω την κανονική δόση αντιχλώριο Prime στο βαρέλι,
λίγο πριν την αλλαγή και ποτέ δεν παρατήρησα πρόβλημα. Τώρα φταίει το Prime, φταίει η συνεχής κυκλοφορία, φταίνε οι λίγες ώρες που το βλέπει ο ήλιος,
δεν ξέρω, αλλά με αυτές τις προϋποθέσεις, έχω αποθηκεύσει νερό Α/Ο και πάνω από 20 μέρες και μετά το έβαλα (50-50 με βρύσης) σε 3 ενυδρεία.

Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται κάθε περίπου 15 μέρες εδώ και 1 χρόνο, έχει γίνει δηλαδή πάνω από 100 φορές, χωρίς ν' αντιληφθώ πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01377 seconds with 11 queries