Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 31-03-17, 12:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Εμενα το φιμωτρο δεν μου αρεσει σαν ιδεα και δεν το χρησιμοποιησα ποτε σε σκυλι μου. Αλλα τα σκυλια μου ηταν παντα δεμενα, πληρως ελεγχομενα και δεν ηταν ποτε επιθετικα. Ακομα και ντοπερμαν που ειχα δεν ηταν ποτε επιθετικα στη βολτα αν ερχοταν καποιος να τα χαϊδεψει. Στο σπιτι ηταν αλλη ιστορια, προστατευαν τον χωρο τους και ηταν επιθετικα (μεχρι να μπει ο "αγνωστος" μεσα και να δουν τα σκυλια οτι τον δεχτηκαμε και τον βαλαμε μεσα).
Τωρα ομως επειδη συμφωνω 100% μ'αυτα που λεει ο Τακης και δεν μπορουμε στο τελος να βγαζουμε εμεις τα παιδια μας με λουρια ή τα σκυλια μας που βγαζουμε δεμενα να κινδυνευουν ανα πασα στιγμη να γινουν θηραμα καποιου αλλου μεγαλοσωμου και επιθετικου σκυλου που ο ιδιοκτητης του τον αμολησε ελευθερο, και το φιμωτρο μπαινει στο παιχνιδι κανονικα.
Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας παιδια. Και σκυλο killer, και ανεκπαιδευτο γιατι δεν εφτασαν τα λεφτα και αντικοινωνικο γιατι δεν προλαβαινω να το βγαζω εξω συχνα και ελευθερο να τρεξει το καημενο...
Και μιλαω γενικα, οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση. Τα βλεπω και τα αντιμετωπιζω καθε μερα δυστυχως.
Η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου...
Θελει λογικη και σεβασμο η υποθεση. Και αυτη και τα παντα στη ζωη.
Και οπως μελεταμε και διαλεγουμε τι ψαρια μπορουμε να παρουμε με βαση το τι ενυδρειο σηκωνει η τσεπη κλπ κλπ. ετσι πρεπει να μελεταμε και τι σκυλι θα παρουμε με βαση το τι μπορουμε να διαχειριστουμε.
Εγω προσωπικα θεωρω παντως οτι ολοι πρεπει να εχουμε τα σκυλια μας δεμενα. Δεν πεφτει το βαρος μονο σ'αυτον που εχει το "αγριο", "επικίνδυνο" σκυλι. Την περασμενη Κυριακη το πρωι προσπαθουσα να χωρισω ενα πιτμπουλ που ειχε αρπαχτει αγρια με ενα σεττερ γιατι και τα 2 ηταν ελευθερα στη βολτα. Και μαλιστα η ιδιοκτητρια του σεττερ απο τη μια εβριζε τον ιδιοκτητη του πιτμπουλ επειδη το ειχε ελευθερο (λες κι αυτη το ειχε δεμενο) και απ'την αλλη υπερηφανευονταν οτι το δικο της την επεσε στο πιτμπουλ και το δαγκωσε...!Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
Επισης για την ιστορια να αναφερω οτι το πιτμπουλ δαγκωσε ασχημα τον ιδιοκτητη του πανω στον καυγα και ετρεχε στα νοσοκομεια...
Και τελικα τα χωρισαμε βρεχοντας τα με εναν κουβα νερο.
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries