Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-01-19, 17:07
george kats. Ο χρήστης george kats. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2018
Περιοχή: Παγκράτι
Μηνύματα: 4
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατευθειαν πηγες σε ερυθρομικινη?Δοκιμασες συσκοτιση?
Βαλε σε παρακαλω μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου.Φοβαμαι πως εχει αμεση σχεση με το κυανο.
Αρχικά εφάρμοσα συσκότιση και επίσης προσπάθησα αρκετές φορές να αφαιρέσω το κυανοβακτήριο με το χέρι. Δεν είδα όμως αποτέλεσμα και έτσι εφάρμοσα ερυθρομικίνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι μόνο άλγη αυτό το πράγμα, υπάρχει μεν τριχοειδής αλλά αυτό το άσπρο είναι κάτι άλλο. Σε κάποια σημεία η υφή της μοιάζει με μύκητα.
Πότε εμφανίστηκε; Είχε ξεκινήσει πριν την θεραπεία που έκανες ή δημιουργήθηκε μετά;

Κάνε μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου να τα δούμε όλα, πες μας πως έκανες θεραπεία, πόσες μέρες, με τι δόσεις κλπ. Γενικά δώσε περισσότερες όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς...
Αρχικά εξηγησέ μου -επειδή δεν έχω την εμπειρία να κρίνω- που παρατηρείς ακριβώς την τριχοειδής άλγη (μήπως σε παραπλανούν τα φυτά που αιωρούνται? διότι δεν παρατηρώ κάτι πράσινο να κρέμεται σαν κλωστή απο τα φυτά).
Όσο αναφορά αυτό το άσπρο πράγμα, άρχισε να εμφανίζεται μία μέρα μετά ,αφού τελείωσα τη θεραπεία με την ερυθρομικίνη. Χρησιμοποίησα 2.5mg/l ερυθρομικίνης ,για τρείς συνεχόμενες ημέρες χωρίς αλλαγή νερού και την τέταρτη έκανα αλλαγή 50% και εφάρμοσα 1mg/l. Να σημειώσω ότι το κυανό άρχισε να εξαφανίζεται την τρίτη αλλα κυρίως την τέταρτη ημέρα ,όπου τότε άρχισε να εμφανίζεται και αυτό το άσπρο πράγμα. Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν εφάρμοσα ερυθρομικίνη σε μορφή σκόνης αλλά σε υγρή μορφή(επειδή δεν μου έδιναν σε σκόνη ούτε σε χάπι). Αύτο σημαίνει ότι το υδατικό διάλυμα της ερυθρομικίνης περιείχε οινόπνευμα και άλλα. Συγκεκριμένα ethanol,lauryl polyglycol phosphate,glycerol,polyvidone (ωστόσο η βάση ήταν ερυθρομικίνη). Να προσθέσω ότι αυτό το άσπρο εμφανίστηκε σε περιοχή η οποία δεν είχε προσβληθεί απο το κυανό, με χαμηλή ροή νερού και υπάρχει στο ενυδρείο εδώ και μια εβδομάδα. Γενικά στο ενυδρείο έχω αρκετές ανισορροπίες και το γνωρίζω, στο συγκεκριμένο πρόβλημα όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αύτο έτσι ώστε να το αντιμετοπίσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george kats. : 26-01-19 στις 17:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries