Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-04-15, 13:41
argentinos Ο χρήστης argentinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Στησιμο φυτεμενου ενυδρειου

Καλημερα,

μετα την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια να δημιουργησω ενα full φυτεμενο ενυδρειο και εχοντας διαβασει το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 προσπαθω να φτιαξω ενα συνοπτικο how to, ωστε να λυσω τις αποριες μου και αυτη τη φορα να πετυχει και να εχω το ενυδρειο που θελω. Αρχικα να σας πω οτι το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι 56L και τρεχει περιπου ενα χρονο. Στηνοντας το, εβαλα υποστρωμα σε ολο το εδαφος περιπου 4cm και απο πανω αναμεικτο χοντρο και ψιλο χαλικι σε υψος 1cm (κατι που διαβαζοντας καταλαβα οτι ηταν λαθος). Επισης αγορασα και τοποθετησα μεσα στο υποστρωμα ''μπαλες'' που περιεχουν θρεπτικα συστατικα για τα φυτα. Κατοπιν γεμισα το ενυδρειο με αποχλωριωμενο νερο (επισης λανθασμενη ενεργεια το γεμισμα του) και τοποθετωντας φιλτρο (εσωτερικο), θερμοστατη και φωτισμο ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειο με αμωνια και βακτηρια. Μετα απο περιπου 5 εβδομαδες και τις απαραιτητες μετρησεις ειδα οτι ο κυκλος ειχε ολοληρωθει τοποθετησα τα πρωτα φυτα: 2 cryptocoryne green, 2 bacopa caroliana, ceratophyllum και 3 eleocharis sp. και τα πρωτα ψαρια: 2 guppy, 2 amano shrimp και 2 sae. Ξεκινησα με λιγα φυτα για να δω αν θα πιασουν, αλλα τα φυτα ελιωσαν... Απογοητευμενος τα αφαιρεσα ολα εκτος απο τη μια cryptocoryne και το ceratophyllum για να δω αν μετα απο καιρο θα συνελθουν. Σημειωση οτι με τα ψαρια δεν ειχα κανενα προβλημα και αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μου φιλοξενει 1 κοπαδακι καρδιναλιους, 1 κοπαδακι kitty tetra, 1 κοπαδακι αρλεκινους, 3 corydoras mini και 2 guppy. Για να επανελθω στα φυτα το ceratophyllum επιπλεει πλεον στην επιφανεια και δειχνει μια χαρα και η εναπομεινουσα cryptocoryne τον τελευταιο καιρο εχει παρει τα πανω της! Οποτε η πρωτη απορια ειναι: αξιζει να ξαναφυτεψω σε αυτο το ενυδρειο αλλα φυτα ή να το αφησω να τρεξει ως εχει; Φοβαμαι οτι φυτευοντας καινουργια φυτα και ανακατευοντας το βυθο μην απελευθερωθει στο νερο τιποτα βλαβερο στο νερο.

Αρχιζοντας ενα νεο ενυδρειο θα ηθελα να καταγραψω τα βηματα και να με διορθωσετε οπου χρειαζετε:
1. Τοποθετηση υποστρωματος περιπου 4cm, χαλικι αλλα τοσα
2. Γεμισμα με νερο ισα ισα να καλυψει το βυθο για αρκετο καιρο
Ποσο καιρο το αφηνω ετσι και εδω χρειαζεται αμμωνια και βακτηρια για να ξεκινησει ο κυκλος αζωτου και αν οχι ποτε πρεπει να γινει αυτο?
3. Φυτεμα φυτων και προσθηκη λιγου νερου ακομα

Απο εκει και περα δεν εχω ξεκαθαρισει τα επομενα βηματα. Ποτε γεμιζω το ενυδρειο με νερο? Ποτε βαζω θερμοστατη, φιλτρο, φωτισμο και ποτε ακριβως πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου? Ποσο σημαντικο ειναι να χρησιμοποιησω CO2 και αν πρεπει να χρησιμοποιησω επιπλεον λιπασμα ή το υποστρωμα και αυτες οι ''μπαλιτσες'' εχουν ολα τα απαραιτητα συστατικα?

Συγγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο ποστ. Αυτες ειναι εν πολλοις οι αποριες μου, ειμαι σιγουρος οτι εδω θα τις ξεκαθαρισω και στη συνεχεια θα ξεκινησω το στησιμο!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries