Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 01-01-16, 19:32
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Φίλοι, μια ερώτηση.

Επειδη δεν κατέχω την τεχνολογία των led, πως μεταφράζονται τα watt των led σε watt παραδοσιακών λαμπτήρων?

Εγώ έχω ένα προβολέα αλογόνου 120 watt, περίπου 10 εκ. πάνω από το ενυδρείο (45εκ ύψος είναι το ενυδρείο, στα 55 εκατοστά από τον πάτο είναι ο προβολέας).

Σημείωση: αρχικά ο προβολέας καθόταν (face down) πάνω στα τζαμιά που χρησιμοποιώ για καπάκι, αλλά αυτά έσπασαν λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσει ο προβολέας, οπότε τον κρέμασα με πατέντα τον 10 εκ. ψηλότερα

Ποσά πραγματικά watt φτάνουν στα φυτά (κυρίως με ενδιαφέρει το "χαλί" φυτών (Eleocharis parvula) που ακουμπάει εξ ολοκλήρου στην επιφάνεια του υποστρώματος)?

Επειδή η κατανάλωση της λάμπας αλογόνου είναι στο Θεό, θέλω να αντικαταστήσω τον προβολέα με προβολέα αλογόνου, όπως αυτόν που κάνατε link παραπάνω.

Οι προβολείς led δεν αναπτύσσουν θερμοκρασία, σωστά?? Αν είναι έτσι, τότε θα μπορώ να τον ακουμπήσω πάνω ακριβώς στα τζαμιά.

Επίσης, πόσα watt λάμπας led προβολέα πρέπει να έχω για να φτάσω στα 100-120 watt "παραδοσιακού" λαμπτήρα??

Με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα του φωτιστικού, οποίος μπορεί να με συμβουλέψει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries