Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #310  
Παλιά 14-08-16, 06:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κατι μηνες ρωταγες για το μεγεθος της αεραντλιας που πρεπει να παρεις. Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να σου αποδειξω με νουμερα καποια πραγματα για την αεραντλια, το αποτελεσμα ηταν.... το μετανιωσα , δεν θα παρω τπτ.


Αφου ξοδεψα μπολικο χρονο για να αποδειξω με νουμερα κ επιχειρηματα ποσα ΚΟΙ αναλογουν ανα λίτρα, το αποτελεσμα ηταν ... να μειωθουν τα κοι σε 8 για μια λιμνη 3-3.5 κυβικά.

Τώρα θιγομαι όταν κανουν συγκριση τα φιλτρα μου, που έχω ξοδεψει αρκετό διάβασα, χρόνο αλλά και μπολικο χρημα με ένα απλό φίλτρο ελαφρόπετρας που υστερεί ακόμα και στην ποσσότητα σε σχέση με αυτά που έχω. Από την άλλη είναι άξιο απορίας πως διατηρώ νερό κρύσταλλο τον Αυγουστο. Κάτι περίεργα πράγματα ρε παιδάκι μου !!!
Εχω ξοδέψει χρόνο για να βρω νουμερα για υλικά φίλτρανσης όπως ιαπωνική ψαθα, Κ1, ελαφρόπετρα, cristal bio ktl. Τώρα που ειμαι με το κινητό δυσκολεύομαι να βρω που και πως τα εχω ξαναγράψει. Μετά απο αρκετή ώρα ψάξημο κατέληξα στο εξής. Ακόμα και να βρώ τιμές και νούμερα για ελαφρόπετρα, cristal bio κτλ το αποτελεσμα για ακομα μια φορα θα ειναι ...... Ακριβώς

Άλο θέμα. Είμαι άτομο το οποίο έχω προτείνει πολλές φορές ότι φίλτρανση μπορεί να γίνει με διάφορα υλικά όπως crystal bio, ελαφρόπετρα, ούπα , μπικουτί κτλ. Δυστυχώς βλέπω κόσμο να το μεταφράζει με την εξής λογική. Αντι για 100λτ cristal bio, θα βάλω 10 λτ ελαφρόπετρα. Χμμμ μάλλον αντί για 10 λίτρα ελαφρόπετρα θα βάλω 1 λίτρο με μπικουτί και θα ειναι άξιο απορίας αν δεν έχω νερό κρύσταλλο.

GIANNHS_KOI αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι δεν σου αρεσουν τα ημίμετρα στα ΚΟΙ και γινεσαι τόσο απολυτος, όπως και σε καταλαβαίνω γιατί δεν έχει νόημα να αποδείξεις κάτι με νουμερα στο παρόν ποστ... Αχχχ και να είχες ευχέρεια με τον υπολογιστή έστω και στο 10% σε σχέση με αυτά που ξέρεις για τα ΚΟΙ.

Υ.Γ. Ο καθένας είναι ο άρχοντας της λίμνης / ενυδρείου του. Θα το κάνει όπως αυτός γουστάρει και θέλει. Μπορεί να βάλει σε ένα βάζο ενος λίτρου κεχλίδα με δίσκο. Μην γυρίσει όμως και πει... μα καλα, πως στον π.χ. Κλεόβουλο ζουν αφου και αυτός τις ίδιες συνθίκες τους παρέχει.

Υ.Γ. sorry για τα ορθογραφικά λάθη
Με ποια σειρά θα αγοράσω τον εξοπλισμό για την λιμνη μου θα μου επιτρέψεις να το αποφασίσω εγώ. Εάν εσύ έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα πάρεις με τη μία μπράβο σου. Εγώ θα συνεχίσω να αναβαθμίζομαι σιγά σιγά οπότε μπορώ.Αλλα θα συνεχίσω να διαβάζω να συζητάω κ να πειραματιζομαι με υλικά ώσπου να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω, αλλά Υποχειριο του Γιάννη Κοι δε θα γίνω και να είμαι συνέχεια μπράβο Γιάννη, κ μόνο το crystal bio που πουλάει ο Γιάννης κάνει δουλειά κ οι τροφές του Γιάννη είναι οι καλύτερες.......... και κάτι τελευταίο.
Λες ότι καταλαβαίνεις τον Γιάννη ότι δεν έχει νόημα να αποδείξει κάτι σε αυτό το ποστ γιατί είναι ανοφελο μιας και θεωρείς ότι δε θα βάλουμε αυτά τα υλικά. Ο Γιάννης δεν έχει προτείνει ποτέ τίποτα σε κανέναν εδώ μέσα. Δεν έχει παρουσιάσει ποτέ τα φίλτρα του κ γενικά δε μοιράστηκε τις γνώσεις του.

Υ.Γ αν οι συντονιστές νομίζουν ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα off topic σχόλια ας το κάνουν
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01808 seconds with 11 queries