Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-05-12, 01:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ε ναι, αυτο λεμε, το θεμα ειναι ποσο εχεις ασχοληθει με τους βιοτοπους τους.
Και 5 cm μπορει να ειναι το βαθος στη φυση, αλλα η εκταση που καταλαμβανει ειναι το λιγοτερο μερικες εκατονταδες μετρα.
Οι δε μεταξυ τους περιοχες μπορει να απεχουν και 20cm αλλα ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ!
Αυτο που διεκδικει ο αγριος betta splender στη φυση ειναι μισο τετραγωνικο μετρο επιφανειας και μαλιστα μετακινειται αρκετα συχνα αλλαζοντας τοποθεσιες.
Και στην τελικη το κουτακι που αναφερεις ως σωστο ενυδρειο δεν εχει σχεση με τον ορυζονα, πως μπορεις να τηρησεις εκει μεσα τετοιες τρελες ρουτινες ωστε να εχεις σταθερες συνθηκες? Αυτο θελει εξειδικευμενο εργαστηριο.
Αν δεις στη fishbase.org -οπως ολες οι μεγαλες πηγες πληροφορησης εχει βεβαια κι αυτη τις ανακριβειες της αλλα ειναι η καλυτερη πηγη πληροφοριων που εχουμε- προτεινουν το ΕΛΑΧΙΣΤΟ 60 λιτρα, και βασικα δε βλεπω πια τιποτα το κακο να τηρειται ενας τετοιος κανονας.
Εχεις δει μονομαχο πως λουφαζει σε μια γωνια στα μικρα ενυδρεια ? (φυσικα κι εχεις δει) και εχεις δει πως ειναι σε 60ρι η σε 100ρι? (μαλλον οχι αλλα σου προτεινω ανεπιφυλακτα να το δοκιμασεις για να δεις πως δεν εχει σχεση με το ψαρι που γνωριζεις)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ομως ειναι και ποσο εχεις διαβασει για αυτα τα ψαρια..
lol σε λαθος ανθρωπο το εκανες αυτο το σχολιο. Φιλε μου εχω ασχοληθει πολυ περισσοτερο απ το να διαβασω απλα πεντε πραγματα και εχω οργωσει παμπολλες φορες προσωπικα τους βιοτοπους τους. Δε νομιζω να εχουν ασχοληθει τοσο πολλοι ανθρωποι με αυτο το αδικημενο ψαρακι. Αλλη ερωτηση?

Παράθεση:
Πραγματα που ισως δεν ξερεις για τον μονομαχο μου ειναι οτι τον κρατουσα σε νερο Α/Ο.οπως και χρειαζεται(αν και μπορει οποισδηποτε να κρατησει το ph χαμηλο με τυρφη)..
Γιατι η ΑΟ νομιζεις οτι αντικαθιστα την τυρφη?

Παράθεση:
Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικο τις παραμετρους νερου
ολα σημαντικα ειναι, απο τις παραμετρους μεχρι τις λαμπες που φωτιζουμε.

τελος η συζητηση εχει ξαναγινει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59704

Τελος κριμα για το μονομαχο σου, ξερω πως ειδικα το συγκεκριμενο ειδος ψαριου ειναι απιστευτα λυπηρο οταν το χανεις, και γινεται ακομα χειροτερο οταν δεν εχει ζησει το προσδοκημο της ζωης του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries