Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 29-01-08, 20:17
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
@Genirous: Σε αναζητηση που εκανα, το μονο αποτελεσμα που ειχα για "ειδος δισκου1 x ειδος δισκου2", (εβαλα ολους τους συνδυασμους των 3 ειδων) ηταν κατι φωτος δισκων με τιτλο "Bleher mix". Τι mix κι απο που δεν ξερω... Παντως, αρκει και μια φορα να πιαστει κατι, για να καταγραφει. Αν εχει καποια αναφορα ο Bleher στο βιβλιο του, και δεν βαριεσαι, ανεφερε τι λεει (ετσι εγκυκλοπαιδικα). Το σιγουρο ειναι οτι ειναι εξαιρεση στον κανονα - αναφορες ευρεσης υβριδιων στην φυση ειναι σπανιοτατες, και συνηθως καταληγουν σε περιγραφες νεων ειδων. Οι πιθανοτητες διασταυρωσης δυο διαφορετικων ειδων στη φυση ειναι ελαχιστες.
...
Προφανώς η αναζήτηση έγινε σε λάθος μέρος...
Υπάρχουν αναφορές και φωτό του Heiko Bleher για δίσκους υβρίδια, για τα οποία επιπλέον αναφέρει ότι πραγματοποίησε τεστ DNA για να εξακριβώσει αν είναι υβρίδια ή χρωματικές εναλλακτικές μορφές. Φυσικά και αποδείχθηκε υβριδισμός και δεν τίθεται θέμα νέου είδους! Μπορεί να υπάρχουν και άλλες καταγραφές, αλλά δεν έχω καταφέρει να διαβάσω τα πάντα, η εγκυκλοπαίδεια είναι τεράστια...!

Δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι οι υβριδισμοί δεν είναι η εξαίρεση... Αλλά είναι υπαρκτοί, συμβαίνουν και για να φτάσουν να καταγράφονται σημαίνει ότι λαμβάνουν χώρα σε τακτά χρονικά διαστήματα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Οσο για το τι εχουμε στα ενυδρεια μας, αυτο ειναι θεμα αποψης... θεωρω υπεροχους τους χρωματισμους των αγριων ψαριων και δεν βλεπω κανενα λογο "βελτιωσης", τη στιγμη που κραταμε ενυδρεια για να παρακολουθουμε (στο μικρο βαθμο που ειναι δυνατον αυτο) ενα κομματακι φυσης σπιτι μας.
Θα επικεντρωθώ στο κομμάτι της άποψης για να προσθέσω τη λέξη ''προσωπική''...
Ένα δισκοενυδρείο ''κήπος'' παραδείγματος χάρην, δεν είναι ένα κομματάκι της φύσης σπίτι μας...
Είναι ένα δείγμα προσωπικού γούστου...!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01917 seconds with 11 queries