Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή Από δώ πάνε για ....τη λίμνη MALAWI ???

Αφού μπερδεύτηκα για λίγο μεταξύ των λιμνών Tanganika και Malawi, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47852, αποφάσισα τελικά στη..... στροφή να παραμείνω στη δεύτερη.

Η απόφαση πάρθηκε προ 2 μηνών αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αναγκαστικά έπρεπε να κάνω υπομονή. Βέβαια ο χρόνος πέρασε εποικοδομητικά, με πολύ διάβασμα στο παρόν και σε άλλα φόρουμ αλλά και σε κάθε πηγή που μπορούσε να με πληροφορήσει σχετικά με τους βιοτόπους της λίμνης Malawi.
Σωστά λοιπόν το καταλάβατε, θα προσπαθήσω να δημιουργήσω όσο μπορώ καλύτερα και με βάση τους περιορισμούς που υπάρχουν για το διαθέσιμο χώρο, ένα βιότοπο της παραπάνω λίμνης για τα 4 MetriaclimaGreshakei (2 m ? + 2 f) που έχω ήδη.
Διαθέσιμα υλικά....
Ενυδρείο 100 χ 40 χ 50 εκ.... 200 λίτρα μικτά. Λίγα για mbuna αλλά σε τόσο δύσκολες εποχές, βολεύομαι με ότι έχω διαθέσιμο.
Πέτρες και άμμο που μάζεψα από παραλίες της περιοχής μου. Πλύθηκαν, καθαρίστηκαν και είναι έτοιμα. Το χρώμα της άμμου αδικείται στην παρακάτω φωτογραφία. Η ακριβή της απόχρωση είναι αυτή που φαίνεται στο λίνκ που έχω παραπάνω από το ενυδρείο που έχω ακόμη τους ψαρήδες μου. Όσο για τις πέτρες προτίμησα να χρησιμοποιήσω κυρίως κοτρώνες και όχι πολλές μικρές πετρούλες, διότι από τα βίντεο και τις φωτογραφίες που μπόρεσα να δω, αυτές αποτελούν σε μεγάλο βαθμό το βραχώδη βυθό της λίμνης και έτσι κατέληξα σε αυτές σαν κύριο μέρος του aquascape. Βέβαια θα μπουν και αρκετές μικρές από το προηγούμενο ενυδρείο. Κύρια πηγή έμπνευσης αλλά με τους περιορισμούς του μεγέθους μου, αποτέλεσε το παρακάτω ενυδρείο http://www.youtube.com/watch?v=FDV2TT55TNo.
Το φελιζόλ και αυτό έτοιμο πάχους 3 εκ.
Το φόντο από σκούρο μπλε χαρτόνι και αυτό έτοιμο.
Το εξωτερικό φίλτρο Fluval 405 (1.300
λ/ω) και ο κυκλοφορητής Korallia nano (1600 λ/ω) μόλις παραλήφθηκαν. Πολλά ......???? Μου αρέσει η υπερβολή.
Οι βαλισνέριες και αυτές υπάρχουν.
Ξεκινάω λοιπόν και .....περιμένω τις γνώμες σας.
Φωτογραφίες παρακάτω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ.JPG
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  127,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΑΜΜΟΣ.JPG
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  114,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΕΤΡΕΣ.JPG
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  124,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΕΤΡΕΣ (1).JPG
Εμφανίσεις:  417
Μέγεθος:  130,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΕΤΡΕΣ (2).JPG
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  125,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01813 seconds with 12 queries