Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-07-15, 23:10
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω δει καποια επιστημονική μελετη πανω σε αυτο το θεμα ... Υποψιαζομαι ομως οτι δεν ειναι τοσο το θεμα των λιτρων αλλα της ποιοτητας του νερου! Γιατι οσο αυξανει ο πληθυσμος τοσο αυξανει η αμμωνια αλλα και τα φωσφορικα & νιτρικα (που απο οσο εχω δει δεν "φευγουν" και τοσο ευκολα με τις αλλαγες νερου - και ειναι λογικο να συσσωρεύονται καθως ενα λαθος που κανουμε ολοι ειναι να διατηρουμε σταθερες ρουτινες ακομα και οταν αυξανουμε το πληθυσμό των ζωντανων αλλα και την αναλογη τροφη για να τον θρεψουμε αλλα δεν αυξανουμε αναλογα και τη ποσοτητα των αλλαγων σε ογκο και συχνοτητα ωστε να ισορροπησει ξανα το συστημα). Με δεδομενο οτι οι γαριδες ειναι σαν δεικτης της ποιοτητας του νερου (στη φυση οπου ζουν γαριδες εχει αποδειχτει οτι υπαρχει καλης ποιοτητας νερο μαλιστα σχεδον αριστης) ισως καταλαβαινουν αυτες τις μεταβολες και να "σταματουν" την αναπαραγωγη τους ηθελημενα!
Σε ψαρια το εχω δει το φαινομενο σε πιο "δυσκολα" ειδη που εχουν και αυτα "απαιτησεις" πολυς καλης ποιοτητας νερου ... Ισως να συνδεονται ολα αυτα!
Γιωργο τεκμηριωμενο δεν προκειται να το διαβασεις καπου.
Δεν ειναι θεμα φιλτρου ή νιτρικων...
Το εχω δει σε γαριδαδικα μου μιας και ειναι μικρα...
Οταν φτασουν σε μεγαλο αριθμο σταματανε να γενανε, με αποτελεσμα να μεγαλωνουν σε ηλικια οι γαριδες, και τοτε να μην μπορουν να κανουν αυγα.Οποτε και βλέπεις μια κατρακυλα στον πληθυσμο.
Σαν πληθυσμο ειχα παρατηρησει τις 300 γαριδες περιπου σε 30 λιτρα νερου μετα αρχισαν να περνουν την κατηφορα, εως να μεινουν μια 30-50 γαριδες, οπου οι περισσοτερες ητανε μεγαλες, και δεν αυγονοντουσαν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries