Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-09-13, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Κοινωνικό φυτεμένο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 110 Μ, 32 Π, 45 Υ
Όγκος: 130 Λίτρα ωφέλιμο περίπου
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: Hygrophila polysperma, Ludwigia repens, Vallisneria Gigantea, Echinodorus Bleheri, Anubias nana big
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Σκαλάρια (4 Marble 2 Koi), 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, 4 SAE, 4 Botia Clown, 1 Roseline Barb,8 Zebra Danio, 13 Gappy, 4 Apple Snail, 8-10 Γαρίδες Japonica Amano
Διακοσμητικά υλικά: (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) 2 Πέτρες, 2 Ξύλα Mopani, 1 Πέτρινη κατασκευή για την αεραντλία σαν ηφαίστειο
Φόντο: Διαμπερές
Φωτισμός: DIY με LED
Διάρκεια φωτισμού: 12 Ωρες (12:00-24:00)
Φιλτράρισμα: DIY Εσωτερικό SUB 2 διαμερισμάτων με 6 λίτρα ελαφρόπετρα, 2 λίτρα siporax και 1 κιλό Easy-Life Symbiont, σφουγάρια χοντρό και ψιλό και υαλοβάμβακα
Θερμοστάτης: 150W Tetra
Λίπανση: Flourish, Flourish Iron, Flourish Trace, Flourish Potassium
Παροχή CO2: DIY με ζάχαρη και μαγιά

Παράμετροι:

pH: 6,5 – 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: 50 Λίτρα κάθε Παρασκευή
Θερμοκρασία: 26,8 – 27,2
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Για σας παιδιά.
Αυτό είναι το 2ο ενυδρείο μου, τρέχει 11 μήνες, είναι όλο DIY όπως και το εσωτερικό φίλτρο με 2 αντλίες (1 sicce nova 800 l/h και 1 sun-sun 400 l/h) και το καπάκι από plexiglass.
Το ενυδρείο βρίσκετε πάνω στο πάσο που χωρίζει κουζίνα με σαλόνι και για αυτό δεν υπάρχει κάποιο φόντο αλλά είναι διαμπερές, κάτι που δεν μου αρέσει όταν υπάρχει φωτισμός αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Μου αρέσει πιο πολύ όταν το χαζεύω βράδυ με τα φώτα της κουζίνας κλειστά γιατί δείχνει πολύ πιο όμορφα με μαύρο φόντο.
Επίσης και ο φωτισμός είναι DIY με LED τύπου http://www.ebay.com/itm/Car-Interior...c24026&vxp=mtr
Υπάρχουν από αυτά 3 κόκκινα, 3 μπλε, 7 ή 8 cool white, 5 warm white και προστέθηκαν αυτές τις μέρες 2 cool white με smd 5050 που όπως βλέπω θα αντικαταστήσω και κάποια 3528 ακόμα με αυτού του τύπου τα led γιατί είναι αρκετά πιο δυνατά στο φωτισμό. Επίσης ένας φίλος μου φτιάχνει ένα κύκλωμα για προσομοίωση ηλιοβασιλέματος και δύσης.
Ξέρω πως υπάρχει ιχθυοφόρτιση και ανομοιογένεια ειδών αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ. Η πλεονεξία και η ασχετοσύνη σε έναν άπειρο είναι πολύ μεγάλη. Για αυτό ήδη ετοιμάζομαι να χαρίσω σε έναν φίλο τα 4 σκαλάρια marble, τα 2 botia, τα 2 SAE, τα 2 Buenos Aires, το 1 Roseline Barb και τα 2 ή και τα 4 Apple Snail γιατί μου έχουν τσακίσει τα φυτά. Τα guppy θα μεταφερθούν σε ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο (30 Λίτρων).Σκέφτομαι να προσθέσω μερικά Neon ή 10 Καρδινάλιους αλλά θα εξαρτηθεί μετά την αποχώρηση των παραπάνω.
Εννοείτε πως θα ήθελα παρατηρήσεις για να βελτιωθώ ώστε οι φίλοι μου τα ψαράκια να ζουν όμορφα και χωρίς προβλήματα γιατί ίσως αρκετά να τα έχω ταλαιπωρήσει με την ασχετοσύνη μου ή την απειρία.
Σε άλλο post θα σας παρουσιάσω και το ενυδρείο ή γλαστρολίμνη ή mini pond με χρυσόψαρα που έχω στο ταρατσόκηπό μου και να ανταλλάξουμε απόψεις και παρατηρήσεις καθώς επίσης να σας παρουσιάσω και τις κατασκευές με plexiglass που έχω κάνει στα ενυδρεία μου.

Οι φωτογραφίες είναι πρόσοψη , πλάτη και με moonlight
---------------------------------
Εβαλα και 2 παλιά video
http://www.youtube.com/watch?v=9vTXSREYKmI
http://www.youtube.com/watch?v=2olOKjD3fkQ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13092013158.jpg
Εμφανίσεις:  2641
Μέγεθος:  79,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13092013160.jpg
Εμφανίσεις:  2328
Μέγεθος:  82,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15092013162.jpg
Εμφανίσεις:  1862
Μέγεθος:  34,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02149 seconds with 12 queries