Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 14-09-07, 08:19
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Επειδή μετά από πολλές φορές που έχει συζητηθεί το θέμα με τις αλουμίνογωνίες, και βλέπω ότι ακόμα δεν το έχουμε λύσει το θέμα … παραθέτω το παρακάτω σχήμα και θα παρακαλούσα να μου εξηγήσετε που είναι το λάθος …

Το σχήμα είναι κάτοψη , άρα το κοιτάμε από πάνω …
Τα μπλε βελάκια μας δείχνουν την πίεση που ασκείτε από το νερό στο ένα από τα τζάμια του ενυδρείου …
Χωρίς την χρήση αλουμίνογωνίας αυτή η πίεση θα την απορροφούσε μόνο η σιλικόνη ανάμεσα στα τζάμια και οι κόντρες …
Βάζοντας την αλουμίνογωνία η πίεση του νερού μετατοπίζετε σε αυτήν (κόκκινα βελάκια), λόγω του ότι είναι κολλημένη με τα τζάμια ώμος, και λόγο δράσεις αντίδρασης (πράσινα βελάκια) η δύναμη αυτή εξουδετερώνετε.

Δεν λέω ότι σε καμία περίπτωση οι αλουμίνογωνίες μπορούν να αντικαταστήσουν τις κόντρες … αλλά διαφωνώ κάθετα με την άποψη ότι δεν παίζουν κανέναν ρόλο πλην του διακοσμητικού …

Στην δική μου περίπτωση που τα τζάμια ήταν στραβά κομμένα η στατικότητα θα ήταν αδύνατον να επιτευχθεί χωρίς την χρήση αλουμίνογωνίας.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις η χρήση αλουμινογονίας είναι απαραίτητη, αλλά και άλλες περιπτώσεις που σίγουρα προσδίδουν επιπλέον ασφάλεια στο ενυδρείο.
Οπότε όσο και αν δεν είναι πάντα απαραίτητες σε καμία περίπτωση δεν θα τις χαρακτήριζα απλά διακοσμητικές.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  alouminogonia.jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  79,1 KB  
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 12 queries