Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-05-17, 22:17
Nirreas Ο χρήστης Nirreas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2017
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Μαύρα στίγματα σε χρυσόψαρα

Καλησπερα σε ολους σας!
Ειμαι καινουριος στο χομπυ με ψαρακια και ξεκινησα οπως σχεδον οι περισσοτεροι αρχαριοι τελειως αναποδα κυριως απο λαθος πληροφοριες...
Εδω και 3 μηνες περιπου εχω δυο χρυσοψαρα comet και το ενα εδω και μερικες μερες αρχισε να εμφανιζει μαυρα στιγματα στο επανω μερος του στοματος του, στο "καπακι" πανω απο τα βρανχια και στην ουρα!
Τα εχω σε "γυαλα" 15lt (κακως απ οτι διαβαζω εδω) μιας και μου ειπαν οτι για
δυο ψαρακια ειναι ΟΚ, το λεω γυαλα γιατι δεν το θεωρω ενυδρειο μιας και δεν εχει φυτα, αμμο, κλπ... εχει μια αντλια 200lt οπου εχω πεταξει το μαυρο φιλτρο με μεγαλους πορους κι εβαλα μεσα γυαλοβαμβακα, ενεργο αθρακα και ζεολιθο η θερμοκρασια ειναι δωματιου (22.7)το φιλτρο δουλευε 1μηνα με 1 αλλαγη νερου 50%
Ταϊζω flakes... μου ειπαν 1 φορα/ημερα απο 3 φυλαρακια /ψαρι, μου φαινοταν λιγο κι εδινα απο 2 φυλα αλλα δυο φορες την ημερα (2/12h) τα μουλιαζω
Οι μετρησεις που εκανα ειναι με χαρτακι
ΝΟ3=0
ΝΟ2=0
ΚΗ=λιγο παραπανω απο 10
CL=0
Ειμαι απο Σερρες και το νερο εδω στη περιοχη μου εχει βγει ακαταλληλο λογο αρσενικου.
Δεν το εχω δει, μου ειπαν οτι κολυμπουσε στο πλάι, οταν το 'βλεπα ηταν παντα ζωηρο και με ορεξη για φαγητο, τις πρωτες μερες μετα την αγορα τους τα περιτωματα του ηταν σαν σκουλικια λευκοδιαφανο μ ενα σημειο ελαφρη ροζ το οποιο χαθηκε σε 1 βδομαδα και ξανα ειδα πριν 4-5 μερες πιο μικρο μεν και πιο ροζ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01426 seconds with 11 queries