Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 20-02-13, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μου σε παρακαλω τι πρεπει να ξερεις για το ενυδρειο και το νερο του για να σε ενημερωσω να μπορεις να με βοηθησεις
επισης εαν διαβασες απο την αρχη το κειμενο αναφερω και εχω και φωτο περι ασθενειας και νομιζω οτι ειναι fungus γιατι παει καλυτερα ( εαν ηξερα την διαγνωση θα την θεραπευα κι εγω. το ποστ ειχε το νοημα επειδη ειμαι αρχαριος μηπως καποιο παιδι εμπειρο γνωριζει τι εχει το ψαρι με το ματι οπως ας πουμε η μαρια βοηθησε ωστε να προβουμε στην καταλληλη θεραπεια )

για το φαρμακο λεω αναλυτικα στο πρωτο μηνυμα μου ποιο χρησιμοποιω ποσο ριχνω και για ποσες μερες...

τι πληροφορια ζητατε να σας την δωσω

σημερα θα παρω τα υγρα για να δω αναλυτικα νιτρωδη νιτρικα και αμμωνια και θα σας τα ποσταρω
Κοιτα μη το παιρνεις στραβα. Η θεραπεια μιας ασθενεια ειναι λιγο πολυπλοκο πραγμα και για τον εμπειροτερο εδω μεσα.
Διαγνωση ασφαλης καταρχην, δεν μπορει να γινει ακομα κι αν εδινες ολα τα στοιχεια που αναφερει η φορμα διαγνωσης (και που δεν σου δωθηκε κακως να συμπληρωσεις εξαρχης, και βρισκεται στην κατηγορια των ασθενειων στα υπομνηματα φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών. Ακομα ομως κι αν σου ειχε δωθει, δεν εχεις μετρησεις κλπ. Κι αν ακομα ειχες και παλι μαντεψιες θα γινονται).
Θεραπεια (ιδιως με φαρμακα) λοιπον κανουμε μονο οταν οι ενδειξεις ειναι πολλες και σχεδον σιγουρες για την ταυτοτητα της ασθενειας. Και παλι με ρισκο. Ρισκο το οποιο δεν αναλαμβανουν πολλοι να παρουν την ευθυνη δινωντας συμβουλες, ιδιως με ελαχιστα δεδομενα στοιχεια.
Εγω παντως δεν καταλαβα τι μπορει να εχουν τα ψαρια.

Το μονο που μπορω να βοηθησω και παλι λεω, ειναι να σου πω να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου, και αφου ξεκινησες την θεραπεια να την τελειωσεις συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου που χρησιμοποιεις (τις οποιες δεν γνωριζω).
Για να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου πρεπει να ξερεις πως να το κανεις, κι αυτο γινεται μελετωντας τα υπομνηματα.
Μια απλη προταση που μπορω να κανω ειναι η εξης αφου ποτε δεν εκανε κακο σε κανενα ενυδρειο κατι τετοιο.
Να κανεις σωστες και συχνες αλλαγες νερου, και να μπολιασεις το φιλτρο (μεχρι να ερθει το καινουριο).
Σωστες αλλαγες νερου σημαινει, να βαζεις πολυ αργα στο ενυδρειο (πχ μιση ωρα) νερο ιδιας θερμοκρασιας καταρχας (και ιδιου pH GH κατεπεκτασιν).
Για το μπολι κοιτα αυτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries