Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 27-03-14, 11:18
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον! στο ενα μπουκάλι έχεις λίγο νερό με σόδα και στο άλλο λίγο νερό με κιτρικό οξύ?
Αυτά ανακατεύονται μόνα τους?
Αν μπορείς να κάνεις μια πλήρη παρουσίαση για το πώς συνδέονται όλα αυτά και ότι άλλο...
τα μπουκάλια του αναψυκτικού πόση πίεση αντέχουν?
Τα μπουκαλια 2 λιτρων της συγκεκριμενης εταιριας αντεχουν με ασφαλεια 85psi περιπου 6 bar.Εκρυξη γινεται οταν φτασει η πιεση στα 9-10 bar οπου και η αποσταση 6 με 9-10 ειναι μεγαλη και με αυτα τα χημικα και με τις ποσοτητες που βαζουμε στα μπουκαλια πολυ δυσκολα παει εκει.
Επιση μπορουμε να καλυψουμε το μπουκαλι με μονωτικη ταινια για περισοτερη ασφαλεια αλλα εγω προσωπικα δε το κανω γιατι δε βλεπω το λογο.
Συμφωνα με πειραματα που εχουνε γινει απο χρηστες αλλα και απο την εκπομπη mythbusters ολοι φτανουν με τα 2λιτρα μπουκαλια περιπου στα 130-150 psi δλδ 8,9-10,3 bar και μετα φευγει το καπακι με ενα υπεροχο ηχο.

Παρουσιαση λεπτομερης θα κανω εντος των ημερων ,εχω λιγες ωρες ελευθερες λογω δουλειας.

Ενημερωτικα 4η μερα σημερα και η πιεση ειναι ακομη στο 1 bar.Το υγρο στο πρωτο μπουκαλι που πηγαινει στο δευτερο μπουκαλι με τη σοδα εχει μειωθει ελαχιστα.
Οταν ρυθμιζω να εχω 1 φυσαλιδα στα περιπου 3 δευτερολεπτα, το βραδυ που γυρναω ,μετα απο 6 ωρες που το ειχα ανοιξει το Co2 και το παρατηρω με χρονομετρο δεν εχει αλλαξει τιποτα, ειναι ακριβως ο ιδιος χρονος παραγωγης, οποτε ειναι σταθερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01445 seconds with 11 queries