Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 14-12-13, 01:31
spirstam2011 Ο χρήστης spirstam2011 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σπυρο ευχαριστω για την αμεση απαντηση και το ενδιαφερον.
Εχεις δικιο για τις αποριες γιατι ξεχασα να αναφερω οτι η τροφη ηταν φρεσκοανοιγμενη-μιλαμε για το πρωτο ταισμα με αυτην!-,μαρκα King British ? αν θυμαμαι καλα -σε μπλε κυλινδρικο πλαστικο βαζακι-,ΔΕΝ ηταν φυσικα ληγμενη και δεν μυριζε κατι περιεργο.
Να πω οτι και στη δικη μου περιπτωση ,και στην περιπτωση των γνωστων μου,εκτος απο το οτι η τροφη ηταν φρεσκοανοιγμενη,ειχε αντικαταστησει την ιδια μαρκα που ταιζαμε και οι δυο στα χρυσοψαρα,την Sera Goldy,την οποια ειχε σταματησει να φερνει το πετ σοπ στην Χαλκιδα και μας ειχε τελειωσει!(τους ειχα δωσει την μιση απο ενα "σφηνακι" των 50 ml για να ξεκινησουν το ενυδρειο τους.Με την Sera και για πανω απο μηνα δεν ειχαμε κανενα προβλημα-και εξακολουθω να μην εχω αφου αυτη ταιζω πλεον,-και οι φιλοι μου.
Στα δικα μου τωρα,η σκληροτητα εξακολουθει να ειναι ψηλα,γυρω στο 25,το PH το μετραω καθε εβδομαδα και ελαχιστες φορες εχω μετρησει 8 αντι για 7.5 που βασει χρωματος μπορει να κανω και λαθος,
ΟΧΙ Α.Ο δεν εβαλα γιατι δεν με συμφερει λογω φιλτρων και ειναι και δυσκολη η εγκατασταση της σε μενα,εξαλλου το νερο επισημως αναφερεται ως ποσιμο,και οσο για την θερμοκρασια οι τιμες οι οποιες παιζει ειναι απο 23-25 βαθμους σταθερα με επικρατεστερους τους 23.
Πεφτει μονο κατα τις αλλαγες που κανω μια φορα στις 13-14 μερες και μπορει να παει κατωτερο μεχρι 21 για 1-2 ωρες.(Δεν αφηνω το νερο στο βαρελι ,το μεταγγιζω αμεσως ,αλλα με πολυ αργο ρυθμο στο ενυδρειο,γυρω στη 1 ωρα περιπου!
Απο φωτισμο,γυρω στις 8 ωρες την μερα ,απο 17:00 εως μεσανυχτα
Θα παρω κι αλλα 2 σαλιγκαρακια να τα κανω 7 το συνολο,γιατι μου αρεσει πολυ να βλεπω τα διαφορετικα ειδη να επιβιωνουν και να αναπτυσσονται.
Φωτο θα ανεβασω συντομα,αφου το ενυδρειο τωρα αποκτα την βιοποικιλοτητα που θελω.Λιγες μερες και θα ειμαι ετοιμος.
Για τις γαριδες πρεπει να αγορασω ειδικη τροφη?Ποια προτεινεις,γιατι ειμαι ασχετος?Μηπως τους την τρωνε τα ψαρια και αυτες μεινουν νηστικες?Πως την ταιζεις??Δεν μπορω να φανταστω πως θα συμβιωσουν ,αλλα απο την αλλη ειναι υπεροχο να εχεις διαφορετικα ειδη μαζεμενα στο ιδιο μερος,για τα ματια σου ,μονο!
Η ηρεμια που μου προσφερει η παρακολουθηση του ενυδρειου μου,ειναι μοναδικη,μετα απο ενα 8ωρο τρελας στη δουλεια!Ασε που οι μικρες μου εχουν "πορωθει" με τα "ψαρακια".
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries