Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-03-18, 23:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή Να βουτήξω στο... αλατόνερο;

Έχω γράψει και πει πολλές φορές ότι... από τα μέσα της 10ετίας του '80 με "στοιχειώνει" η "έλλειψη" ενός θαλασσινού ενυδρείου. Δυστυχώς για μένα... τα ψάρια που μου άρεσαν (και συνεχίζουν να μου αρέσουν), χρειάζονται τόνους νερού και αυτό εξακολουθεί να είναι ανέφικτο.
Έχοντας αρκετά ενυδρεία (να "κάθονται") στο σπίτι όμως... μπήκα σε σκέψεις, για να "στήσω" επιτέλους, ένα μικρό (80 μ Χ 30 π Χ 40 υ).
Η πρόθεση είναι να γίνει ένα reefάκι αλλά λιτό και εύκολο.
Από ψάρια σκεφτόμουν κάποιο είδος αμφιπρίονα (μου αρέσουν κάποια είδη όπως π.χ. ο A. Frenatus αλλά πιο πολύ ο A. Bicinctus) ψάχνοντας όμως είδα ότι... αντίθετα με τις συνήθεις προτάσεις που διαβάζω από Έλληνες για 30λιτρα... να ΜΗΝ είναι μικρότερο από τα 120 λίτρα... ούτε για ένα ocellaris (με το οποίο μάλλον... συμφωνώ).
Βέβαια έχω την δυνατότητα και για κύβο που φτάνει τα 150 λίτρα... αλλά το ορθογώνιο, μου φαίνεται καλύτερη ιδέα (ειδικά στον χώρο που το έχω τώρα τοποθετημένο και λειτουργεί ως "γλυκό").
Επιπλέον σκέφτομαι για κάποιες γαρίδες και ΙΣΩΣ κάποιο firefish ή Damsel... ΑΝ "χωράνε".
Για δώστε τα "φώτα" σας οι "αλατισμένοι για το τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό (πιθανόν κάποια υλικά να τα διαθέτω ήδη)... ΜΗΠΩΣ και μπω τελικά, στην "περιπέτεια".-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01615 seconds with 11 queries