Θέμα: Συμβουλές
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-07-05, 08:33
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aris50
Επανέρχομαι για να ρωτήσω, αν είναι καλό που γεμίζει πρασινιλα το τζάμι μου, αν και παραμένει ακόμα η αμμωνία στο 0.25.
Καθάρισα τα φίλτρα και το σκιμερ που ήταν γεμάτο και από πάνω και μεσα με καφετί ...λασπη
Καταρχην να σου πω και εγω με την σειρα μου καλως μας ηλθες. Δευτερον θα ηθελα να ξερω παραπανω πραγματα για το ενυδρεια σου. Αν μπορεις να ποσταρεις και καποια φωτογραφια θα ηταν καλητερα. Θα ηθελα να ξερω τις τιμες του νερου σου, οπως ΚΗ, CA, θερμοκρασια, ΝΟ3, ΝΟ2, ΝΗ4, ή αλλιως ανθρακικη σκληροτητα, ασβεστιο, νιτρικα, νιτρωδη, αμμωνια.

Πιστευω πως ετσι θα εχουμε μια σαφη εικονα του ενυδρειου σου και θα μπορεσουμε να βοηθησουμε αναλογα. Το σκιμμερ που λες, λογικο ειναι να πιανει αυτη την βρωμα στο εσωτερικο του, αφου πεταει αρκετη βρωμα απο το πανω μερος του και ο σωληνας που ερχεται σε επαφη με τον αερα ποιο ευκολα σιγα σιγα ξερενετε η "βρωμα" και καθετε πανω στον σωληνα. Για αυτο και το καθαριζουμε τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα αφου μετα χανει ραγδαια την αποδοση του.

Μηπως ταιζεις πολυ? Στο ριφ το πολυ ταισμα ειναι μεγαλο ρισκο και θελει αρκετη προσοχη. Εισαι ευχαριστημενος απο την ροη του νερου σου? Η αλγη που βγαινει στο τζαμι ειναι λογικο, σε ολα τα ενυδρεια βγαινει, το θεμα ειναι ποσο συχνα απο την στιγμη που την καθαριζεις ξαναεμφανιζετε.

Με αυτα τα στοιχεια θα μπορεσουμε να σου απαντησουμε ακομα καλυτερα!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries