Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 27-05-18, 20:29
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θόρυβος αυτός είναι ανεκτός (εμένα μ' αρέσει να ακούγεται κιόλας )
αλλά για πες μας βρε Νικολέτα για την δική μου απορία,
η επιλογή να γίνει έτσι εξωτερικά το σαμπ ήταν δική σου?
Δεν ήθελες σαμπ κάτω από το ενυδρείο για να μη φαίνεται ή η όλη διαρρύθμιση ήταν πρόταση του κατασκευαστή?
Καλησπέρα Κλεόβουλε . Η επιλογή η δική μου αρχικά ήταν να γίνει εσωτερικό σαμπ . Αλλά ο τεχνικός μου μου ειπε οτι ειναι πολύ μεγάλος λάθος , γιατι 1. χανεις απο λιτρα , 2. δεν θα έχουν οξυγόνο τα ψαράκια σου και 3. δεν θα μπορείς να βγάλεις τα σφουγγαρια για να τα καθαρισεις . Οποτε με τα λίγα τα πολλά με έπεισε και μου ειπε να κανουμε ενα 300 λίτρα σαμπ . Οταν ήρθε σπίτι μου και μέτρησε το ύψος του επιπλου που ειναι 55 αλλα το σιδερο ειναι στους 50 ποντους και από κατω έχει περιθώριο 45 ποντους μου ειπε οτι το σαμπ καλυτερα να γινει έξωτερικά του επιλπου γιατι μέσα δεν χωράει ούτε 200 λιτρο αν και εγώ πιστεύω οτι 200αρι χωρούσε γιατι το έπιπλο είναι πολύ φαρδύ και έχει μεγάλο μήκος και σίδερο κολώνα στο 1 μέτρο στην μέση οπότε θεωρητικά έμπαινε . Δεν περίμένα σε καμια περιπτωση τόσο μεγάλους σωλήνες και τόσο μακρεις καθώς δεν ειχα ξανα κανει σαμπ και δεν ηξερα οτι θα φαίνονται έτσι και δεν θα κρυβόντουσαν κάτω ή πισω από το σαμπ . Και για να θεωρει ένας ανθρωπος που ξέρει ως την ιδανικη λύση το δέχτηκα . Η αλήθεια ειναι οτι το μετάνιωσα σε μεγάλο βαθμο που έκανα εξωτερικο σαμπ για πολλους λόγους και κυριως για τον θόρυβο και το μέγεθός του ( πολλά λίτρα ) !!! Τέλοσπαντων τι να πω ένας φίλος του μπαμπά μου που το είδε και ασχολείται με έπιπλα ξύλου ειπε θα μας κάνει ένα τελάρο ξύλου με ηχομωνοτικό υλικό από μεσα που θα μπει πάνω από το σαμπ και τους σωλήνες και θα έχει 3 πλευρες καθως από τη μία πλευρα ειναι το σαμπ τερμα κολλημενο στον τοιχο οποτε δεν μπορει να εχει απο εκει ξύλο και στον μεσα τοιχο ειναι οι σωληνες οποτε ουτε εκει μπορει να μπει ξύλο . Θα μπει μια πλευρα απο μπροστα , μια απο το πλαι αναμέσα απο σαμπ και main tank και μια απο πάνω απο το σαμπ μεχρι τους μαυρους σωληνες των αντλιων . Αυτο θα εχει ροδακια οποτε θα βγαινει και πολυ ευκολα οταν θα θελω να διαχειριστώ το σαμπ για καθαρισμα και τετοια . Θα ειναι στο χρώμα ιδιο με το ξύλο του ενυδρειου και του πατώματος οποτε φαντάζομαι θα κρυφτεί το μικρό εργοστάσιο στο σαλονάκι μου
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries