Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 09-01-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το έχω δοκιμάσει, όχι ως πείραμα, απλά έτυχε και την πάτησα να μείνει το ενυδρείο άδειο από κατοίκους και όλα να λειτουργούν και όταν μετά από λίγες μέρες έβαλα τα καινούργια ζωντανά δεν έφταναν οι αλλαγές νερού γιατί δεν υπήρχε καθόλου βιολογία πλέον και χρειάστηκα μπόλι από φίλο.

Φίλε κατανοητό....αλλά το καθόλου βιολογία είναι σχετικο....σίγουρα δεν είχε επαρκή βιολογία με βάση τις μετρήσεις σου.....το πόσα βακτύρια ζούσαν ακόμα νομίζω δεν μπορείς να το ξέρεις.

Βασικά πρέπει να έχεις και ζωντανό βράχο για να φτιάξει βιολογία, δε νομίζω ότι από νεκρό βράχο θα ξεκινήσει η διαδικασία, αλλά οι γνώσεις μου πάνω στο θαλασσινό είναι στοιχειώδεις.

Και εγώ άσχετος είμαι από θαλασσινό....διαβάζοντας όμως είδα ότι βάζοντας ακουράριστο βράχο στο ενυδρείο σου (ζωντανό ή νεκρό) θα παρατηρήσεις ανεύασμα της αμμωνίας.
Ακόμα και τον μισοκουραρισμένο βράχο όταν διάβαζα πως τον στρώνεις, δεν είδα πουθενά να λεεί ότι προσθέτεις τροφή για να δημιουργήσεις αμμωνία....η αμμωνία υπάρχει από τους ψόφιους μικροοργανισμούς που έχει πάνω και με την κυκλοφορία σιγά σιγά πολλαπλασιάζονται τα ζωντανά βακτύρια και μηδενίζεται η αμμωνία.
....με τον ίδιο τρόπο είχα διαβάσει ότι και ο νεκρός βράχος μπορεί να ζωντανέψει (ακόμα και χωρίς επαφή με τον ζωντανό)....απλά φυσικά είναι μια πολύ χρονοβόρα διαδικασία που κανένας δεν την κάνει.

Το μόνο που με έχει προβληματίσει και οι γνώσεις μου δε με βοηθούν να απαντήσω είναι οι μαρτυρίες πολλών έμπειρων χομπιστών που χρησιμοποίησαν μετά από καιρό siporax σε νέο στήσιμο και η βιολογία τους ξεκίνησε αμέσως, χωρίς και οι ίδιοι να μπορούν να το εξηγήσουν.
Φίλε εγώ για να το ξεκαθαρίσω ΔΕΝ λέω ότι τα έτοιμα βακτύρια είναι αποτελεσματικά.....δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Αυτό που λέω είναι το να κάνουμε ατεκμηρίοτα επιστημονικές τοποθετήσεις είναι λάθος.
Όπως ο φίλος ο Νικ πιο πάνω λέει....όποιος μπορεί να αποδείξει επιστημονικά ότι τα βακτύρια μπορεί να είναι σε καταστολή χωρίς χαμηλές θερμοκρασίες ας το κάνει....με τον ίδιο τρόπο λέω και εγώ....όποιος μπορεί να αποδείξει επιστημονικά ότι με βάση αυτά που περιέχονται στα εν λόγω σκευάσματα δεν μπορεί να περιέχουν βακτύρια...ας το κάνει.

Το μόνο που λέω ουσιαστικά είναι να μην είμαστε απόλυτοι.
ΑΠΟΛΥΤΑ μπορούμε να πούμε ΜΟΝΟ ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος να στρώσεις το ενυδρείο σου αφού όσοι τα δοκίμασαν δεν είχαν τα άμεσα αποτελέσματα που διαφημίζει η κάθε εταιρεία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εχω καθε δικαιωμα να τοποθετουμαι απολυτα σε θεματα τα οποια ειναι αποδεκτα απο ολη την επιστημονικη κοινοτητα και αυτα μου μαθανε μεσα απο τις κλασσικες γνωσεις.
...................Και αντι να δουλευουν για το ΝΑΤΟ καθονται και χρησιμοποιουν αυτες τις γνωσεις για να στρωσουμε τα ενυδρεια μας...
Καλά ρε φίλε ποιά εταιρεία είδες να μιλά για βακτύρια σε καταστολή ή βακτύρια σε χειμερία νάρκη ή ....... κλπ κλπ κλπ

Εγώ σου λέω ότι ΙΣΩΣ είναι ολοζώντανα βακτύρια και το υπόλοιπο υγρό που έχει μέσα είναι εναλλακτική τροφή για βακτύρια (όχι αμμωνία)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 09-01-12 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02053 seconds with 11 queries