Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 21-02-13, 14:58
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
αποφασισα να το στρωσω και εγω με αμμωνια λοιπον.καπου διαβασα οτι ειναι καλο για καποιον αρχαριο ωστε να καταλαβει περισσοτερο την διαδικασια.
Θα ξεκινησω λοιπον και οταν ειμαι ετοιμη ελπιζω να με βοηθησετε για τα περαιτερω...
ψαρακια πρεπει να καταληξω ομως ωστε να ξερω πως θα συνεχιζω
τελικα ειμαι αναμεσα σε κριμπενσις μελανοταινιες καποιο sae ισως και spd( Celestichthys margaritatus)
αν μπορειτε πειτε μου πιθανους συνδιασμους που ταιριαζουν και ποσοτητα.εαν γινεται με καποιο να μπει και κοπαδακι για ωραιο σχηματισμο θα το προτιμουσα.
Για βοηθατε....
Καλα κανεις και ξεκινας με αμμωνία, εχει το πλεονεκτημα οτι φτιαχνει πολυ δυνατη αποικια βακτηριων και μπορεις να βαλεις μεγαλο αριθμο ψαριων γρηγορα.
Αν θες να δεις την διδικασια χρειάζεσαι τεστ για NH3/4, NO2 & NO3.
Ξεκινας να βαζεις αμμωνία (3-5 mg/lt) -> μετρας υψηλες τιμες σε NH3/4
Σιγα σιγα η αμμωνια μειωνεται και αυξάνονται τα ΝΟ2 (ΝΙΤΡΩΔΗ ΑΛΑΤΑ)
Σιγα σιγα τα ΝΟ2 μειώνονται και αυξάνονται τα ΝΟ3 (ΝΙΤΡΙΚΑ ΑΛΑΤΑ)

Οταν μετρας πολλα ΝΟ3 σημαινει οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος

Κατα την διαρκεια της παραπάνω διδικασιας προσθετουμε αμμωνια ωστε να την κραταμε σε σταθερα επιπεδα. Δηλαδη οταν εμφανιστουν τα ΝΟ3 καλο ειναι να μετραμε και NH3/4 και NO2 . Λεπτομερειες δες εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Πιστευω οτι το ενυδρειο σου θα στρωσει πολυ γρηγορα.

Σχετικα με τα ειδη ψαριων που θα βαλεις θα πρεπει σιγουρα να εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε νερο (σκληρότητα , ph, θερμοκασια).
Μερικοι χομπιστες ανακατευουν ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους, αλλοι οχι. Εγω δεν τα ανακατευω.

Αφου αποφασισεις ποιο θα ειναι το κεντρικο ψαρι που σου αρεσει περισσοτερο τοτε θα βρεις και τους συγκατοικους (αν μπορει να εχει )

Αν βαλεις μελανοταινιες μπορεις να βαλεις και sae.
Αλλα μην βιαζεσαι με τα ψαρια, τα ειδη καλυτερα να τα βαζεις ενα ενα σταδιακα για πολους λογους
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries