Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #87  
Παλιά 09-06-10, 12:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς Μιχάλη. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα είδη ζωής του νερού, αλλά γενικότερα στη φύση. Απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει στις φωλιές των πουλιών με τους νεοσσούς. Συνήθως τα πρώτα που εκκολάπτονται παίρνουν και την μερίδα του λέωντος γιατί πολύ απλά είναι ένα μικρό βήμα πιο μπροστά από το δεύτερο και ενδεχομένως τρίτο μικρό μέλος της παρέας.

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.

Ναι όντως 3 χρονών να είναι μόνο 15-20 εκατοστά είναι λίγο. Όταν θα είναι τα δικά μου 3 χρονών θα σας ενημερώσω για το μέγεθος. Κάτι αξιοσημείωτο είναι όταν πήρα τα πολλά ΚΟΙ έμειναν κάποια απούλητα πίσω από αυτή την παραλαβή. 1 χρόνο μετά τα ψάρια αυτά μεγάλωσαν πολύ περισσότερο από τα δικά μου. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα να μου πει την γνώμη του μου είπε ότι τον ενδιαφέρει η πάχυνση τον ψαριών και την επιτυγχάνει με τροφή ψηλής προτείνεις. Άλλο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαφορά αυτή είναι ότι η λίμνη μου τότε βρισκόταν στο στάδιο στρωσίματος και τάιζα ελάχιστο.

Άρα Βασίλη είναι 2 λόγοι πολύ σημαντικοί στο ότι τα ψάρια μου δεν έχουν το μέγεθος όπως αυτά που έμειναν στον εισαγωγέα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries