Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-04-10, 13:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, πόσο είπαμε σου κόστησε η λίμνη σου μέχρι τώρα?

Δεν συνεννοούμαστε! Γιάννο, το σύστημα σου είναι το καλύτερο, καλύτερο δεν εφευρέθηκε ποτέ, κράτησε το και άσε μας εμάς να είμαστε υπεύθυνοι για τις παραπλανήσεις μας. Δεν πρόκειται ποτέ να ξαναλάβω μέρος σε τέτοια συζήτηση που μόνο σκοπό έχει την περεταίρω σύγχυση του κόσμου, είναι που είναι ήδη συγχυσμένος.

Επίσης, μείνετε ήσυχοι γιατί όταν αγορασω ολόκληρο μου τον εξοπλισμό θα αναρτήσω εδώ το αναλυτικό τιμολόγιο ώστε να φανούν τυχόν παραπλανήσεις κ.λ.π.

Θέλω να μου αναφέρετε με λινκ που είδατε ότι δεν απομένει γόνος ή μικρό ψαράκι, διαφορετικά πάρτε τα λόγια σας πίσω.
Δυστυχώς "κατακρεουργήσατε" ένα σύστημα που δεν ξέρω και εγώ πως θα το ανασυντάξω με τις πιο κάτω αβάσημες ανακαλύψεις σας.

"Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Εντελώς έξω έπεσες.. διάβασε καλύτερα για το χώρο του φίλτρου. Γιατί σκυφτός?

"Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως."
Τί λες βρε Γιάννο....πού είπα ότι είναι πιέσεως το nexus? Ανοικτού τύπου είπα πως είναι...
Εδώ θα ήθελα επίσης να μου πεις που με ξανάπιασες αδιάβαστο. Θέλω λίνκ.

Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Πολύ απλά δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο κάτω από τον χώρο του μηχανοστασίου με μια αντλία με φλόουτερ ώστε να ανταποκρίνεται όποτε αυτή χρειαστεί. π.χ. σε περίπτωση καθαρισμού του φίλτρου ή ακόμα και σε περίπτωση βροχής.

"Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
"
Έτσι φαίνεται?

"Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά."

..και ο φίλος σου ο Νικόλας σου τα είπε όλα αυτά? Φιατί τότε δεν του έχεις πει να κάνει υπερχείλιση?

"Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο."
Όλα όσα έγραψες πιο πάνω, κάθε άλλο παρά υπέρ του συστήματος είσαι Γιάννο. Ξαναδιάβασε τα να δεις. Σίγουρα, τα μέλη τα διαβάζουν και το άμεσο μέλλον φτάνει. Εδώ γραμμένα θα μείνουν.
Στο τέλος αυτό θα βάλεις και πίστεψέ με, όλα αυτά που γράφεις εδώ θα σου τα κάνω λίνκ να σου τα θυμίζω.

"Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό."
Το "ίσως" Γιάννο το φύτεψαν και δεν βλάστησε. Πώς δικαιολογείς αυτή σου την τοποθέτηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 20-04-10 στις 14:23
 
Page generated in 0,01928 seconds with 11 queries