Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 12-06-06, 20:59
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Έχω κι εγώ 50 λτ. ωφέλιμο,περισσότερο φυτεμένο απο αυτό της φώτο, ένα μονομάχο μέσα (πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση). Αλλαγές νερού συνέχεια, δηλαδή 30%, τρεις φορές τη βδομάδα. Στις μετρήσεις μου τα ΝΟ3 ποτέ δεν έχουν ξεπεράσει το 5, συνήθως μετράω 1. Και με προβληματίζει αυτο.Σκέφτομαι να βάλω κι άλλα ψάρια, μπας και τα ανεβάσω λίγο. Τις αλλαγές νερού δεν τις κόβω. Θεωρώ πως είναι καθοριστικές για την καλή υγεία του ψαριού. Επειδή είναι πυκνοφυτεμένο, δεν φτάνω να κάνω σιφωνάρισμα βυθού, ένας θεος ξέρει τί υπάρχει κάτω από τη java moss, και ανάμεσα στις ρίζες των anumbia...

Άλγη δεν έχω καθόλου, σε σημείο να το βρίσκω άσχημο. Ούτε εγώ έχω CO2, φωτισμό έχω μόνο μία λάμπα, λίπανση δεν προσθέτω ακόμα,τα φυτά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, είναι μια ζούγκλα. Θεωρώ οτι καθοριστικό ρόλο στην απουσία άλγης παίζουν τα σαλιγκάρια. Είναι μικρά φίλτρα που καθαρίζουν το νερό, επίσης τρώνε όσα φύλλα σαπίζουν, ότι τροφή περισσέυει, άλγες, τα πάντα. Το περίεργο είναι οτι μεγαλώνουν και φυτά που είναι "δύσκολα", ενώ το κερατόφυλλο δεν την παλεύει.
Έκανα μια πατάτα, ενώ όλα πήγαιναν καλά και έριξα αλάτι για μία ή δύο μέρες, μέχρι να καταλάβω οτι κανώ ζημιά, τα φυτά μαδήσανε και επειδή δεν δούλευαν όπως πριν, μόνο τότε εμφανίστηκε άλγη. Έκανα ένα καλό κλάδεμα και όσο μπορούσα καθάρισμα και τώρα ανακάμπτει...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries