Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 10-05-16, 14:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες
Κατά αρχή να σου πως όπως και όλοι μας , έτσι και εσύ έχεις κάνει το ίδιο λάθος που κάνουμε όταν ξεκινάμε το χόμπι αυτό. Το λάθος είναι πως ακούς και κάνεις ότι σου λένε τα πετσοπ. Ξέρω πως ακούγομαι πολύ κακός με αυτό που λέω , αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
Τα ψαράκια που έχεις τώρα μέσα ζουν από καθαρή τύχη , γιατί σε 30 λίτρα δεν χωράει ψάρι, ίσως ένας μονομάχος μόνο, το ενυδρείο σίγουρα ήταν άστρωτο όταν μπήκαν τα ψάρια για 1η φορά , και τελευταίο και χειρότερο είναι που σου είπαν να κάνεις αλλαγή νερού μετά από 1 μήνα. Στις καλύτερες των περιπτώσεων , με τα ψάρια που έχεις μέσα , θα έπρεπε να κάνεις αλλαγές τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα από 30% και πάνω, που ίσως και πάλι να μην έφτανε.
Και εγώ αλλά και όλα τα παιδιά έχουμε τη καλή διάθεση να σε βοηθήσουμε, αλλά πιστεύω πως με τόσο μικρό ενυδρείο και τόσα ψάρια , στο τέλος θα το χάσουμε το παιχνίδι , και φυσικά θα χάσουμε και τα ψάρια.
Για αυτό μη σκέφτεσαι να βάλεις τίποτα άλλο μέσα στο ενυδρείο. Πρέπει να το καταλάβεις πως δεν θα ζήσει τίποτα. Αν θες να το κρατήσεις , θα πρέπει να δώσεις όλα τα ψάρια και να βάλεις έναν μονομάχο, τίποτα άλλο, άντε και κανά σαλιγκάρι. Μπορείς βέβαια να βάλεις αληθινά φυτά, πολλά.
Ξέρω πως ακούγομαι κακός, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, οποιαδήποτε προσπάθεια να κρατήσεις το ενυδρείο έτσι όπως είναι είναι σχεδόν αδύνατη, εκτός και αν είσαι όλη την ημέρα πάνω από το ενυδρείο, να γίνεις δέσμιός του δηλαδή. Το ενυδρεία το βάζουμε για να χαλαρώνουμε, και όχι να αποκτήσουμε και άλλο ένα άγχος.
Όλα αυτά στα λέω από φιλική διάθεση , και είναι κρίμα να κουραστείς και στο τέλος να τα βροντήξεις .
Φιλικά Τάκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,25623 seconds with 11 queries