Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 10-05-16, 14:25   #1
Απορίες αρχάριου
dragonace
Junior Member
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-16, 14:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές.

δυστυχώς λόγω 2 παιδιών δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου για αναλυτική μελέτη οπότε θα παρακαλούσα για την επιείκειά σας.

Το ενυδρείο είναι μικρό, 30 λίτρα κ έτσι θα παραμείνει μέχρι τα "ζιζάνια" μεγαλώσουν κ μπορεί να μπει ένα μεγαλύτερο με ασφάλεια πιο χαμηλά από εκεί που έχω τώρα το μικρό!

Το ενυδρείο το έχω 1 μήνα τώρα.
Μέσα έχει ένα κομμάτι ξύλου το οποίο έχει κάνει το νερό καφέ από τις τανίνες κ 1 φυτό παχύφυλλο χαμηλό κ έτοιμο να ανθίσει ένα μικρό άνθος σα κρινάκι.

Από ψάρια 1 μόλυ δαλματίας, 1 χάτσερ, 1 ετοιμόγεννη γκάπυ.

Ακολουθούν οι απορίες μου:
1. Το ξύλο έχει βγάλει επάνω κάτι σαν μούχλα, στην αρχή φαινόταν άσπρο κ τώρα αρχίζει να πρασινίζει. Απ' όσο γκούγκλαρα υποθέτω ότι είναι μύκητας. Αλλού διάβασα να το αφήσω να κάνει το κύκλο του κ αλλού να ξεπλύνω με καυτό νερό. Τί προτείνετε;

2. Είχα 2 θηλυκά γκάπυ κ 1 αρσενικό. Μετά από μέρες οι 2 εγκυμονούσες θηλυκές τον κατασπάραξαν (δε ξέρω το λόγο). Η μία θηλυκιά φώλιαζε για κανα 2ημερο κ μετά ψόφησε κ αυτή. Τώρα έμεινε 1. Μαζί της έχω 1 χάτσερ κ 1 μόλυ δαλματίας όπως είπα κ δείχνουν αρμονική συμβίωση. Τί άλλο προτείνετε να βάλω; προφανώς λόγω 30 λίτρων να αποφύγω κοπαδόψαρα; Σκέπτομαι για 1 πολύ μικρό ψαράκι αγγελόψαρο κ κάποιο σαλιγκάρι για την άλγη. Να προσθέσω άλλο ένα φυτό;

3. Τα ψάρια γενικά τα βλέπω πολύ ενεργητικά. Το ενυδρείο έχει δυνατή ροή, μήπως αυτό τα στρεσάρει; Διάβασα όμως ότι βοηθά προς αποφυγή ασθενειών κλπ η καλή ροή.

4. Τώρα στο μήνα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού 1/3 όπως μου είπαν από το πετσοπ. Σκέπτομαι όμως την εγκυμονούσα, μήπως την στρεσάσει; Επίσης έχω νερό φιλτραρισμένο (πόσιμο) στο σπίτι μου μήπως να το προτιμήσω όταν έρθει η ώρα από αυτό του υδραγωγείου με τα αντιχλώρια κλπ;

Σας ευχαριστώ

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonace : 10-05-16 στις 14:46. Αιτία: φοτο
Εμφανίσεις: 3517
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01842 seconds with 12 queries