Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-03-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ?

Εδώ και καιρό έχω μπει στο τρυπάκι να αλλάξω την γυάλα που έχω το θαλασσινό ενυδρείο από την μικρή 50άρα … στην κάπως ποιο ανεκτή 120 άρα που σκοπεύω να προμηθευτώ … και αυτό για καθαρά πρακτικούς λόγους συντήρησης μιας και με το 55αρι μάλλον α έχω μεγάλο πρόβλημα με τις εξατμίσεις το καλοκαίρι … που από ότι φαίνεται θα είναι και θερμό.
Και εδώ μπαίνουν τα κρίσιμα ερωτήματα …
Επειδή το νέο ενυδρείο προορίζετε να μπει ακριβός στην ίδια θέση που είναι τώρα το 50άρι … η μεταφορά είναι λίγο προβληματική …

1. Καταρχάς ας μιλήσουμε για την γυάλα … σκεπτόμουνα να πάρω την απλή του carrefour με το επιπλάκι … αφού έτσι και αλλιώς έχω όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό … αλλά με προβληματίζει η ποιότητα του τζαμιού …
πιστεύεται και εσείς ότι το τζάμι στα ενυδρεία του carrefoure γρατζουνίζετε ποιο εύκολα από τα άλλα ή είναι απλά η ιδέα μου …

2. το σχέδιο που έχω καταστρώσει μέχρι στιγμής για την αλλαγή είναι το εξής …
α. παίρνω την γυάλα 120 λίτρων…
β. φτιάχνω καπάκια – λάμπες – σύστημα ψύξης και θέση για σκιμμερ …
γ. αγοράζω ακόμα 13 κιλά αραγωνίτη 8 ζωντανό και 4 νεκρό.
δ. γεμίζω 2 40 λίτρα μπετονι νερό και φτιάχνω την αλλατότητα ίδια με το νερό στο υπάρχον ενυδρείο
ε. βάζω των αραγωνίτη και το ένα μπετόνι νερό στο νέο ενυδρείο …
ζ. στο μπετόνι που αδειάζει βάζω τον βράχο και τα κοράλλια με έναν κυκλοφοριτή ενώ σε ένα άλλο μικρότερο μπετόνι 20 λίτρων βάζω τα ψάρια. Και στις 2 περιπτώσεις βάζω το νερό από το ενυδρείο …
η. μεταφέρω το παλιό ενυδρείο μαζί με το έπιπλο από την θέση του και βάζω το νέο.
θ. αδειάζω τον αραγωνίτη από το παλιό στο νέο ενυδρείο ( με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσοχή για να έχω μικρότερη δυνατή ανάδευση … )
ι. γεμίζω με το νερό του παλιού και τον βράχο.
κ. βάζω σε λειτουργία τα φίλτρα και τους κυκλοφορίτες.
λ. συμπληρόνς με νερό από το άλλο μπετόνι που είχα φτιάξει στην αρχή …
ζ. βάζω τα ψάρια και τα κοράλλια μέσα.

Πως σας φαίνεται …
Καμία παρατηρηση από κάποιον που δοκίμασε κάτι παρόμοιο για το τι θα πρέπει να προσέξω ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries