Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 30-05-17, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και κατεληξα τελικα στην αγορα ενος anubias 1500 (450 λιτρα) ως αναβαθμηση για τα ψαρια μου και με δεδομενο οτι δεν εχω καμοια επιθυμια να ξαναγινω δουλος του ενυδρειου μου, θα ηθελα αποψεις για το ποσα ψαρια μπορει να χωρεσει το εν λογω ενυδρειο χωρις μεγαλο ζορι. Αποψη μου ειναι οτι χωραει 6 common-comet (6*70) και το black moor μου. Απο φιλτρανση εχω ηδη ενεργοποιησει το ενα eheim 2215μου, ενω ετοιμαζω και ενα sun sun 2000l/h που εδω και ενα χρονο εχω στην αποθηκη μου. Οσον αδορα τα αλλα τρια common που εχω, σκεφτομαι να τα αφησω στο παλιο 240 λιτρα που ειχα εως αυτο να πουληθει (εαν πουληθει). Συντομα θα γινει και η παρουσιαση
Επειδη εχω τα ιδια λιτρα, και εβαλα 6 comet και τα βλεπω πως μεγαλωνουν, δεν θα εβαζα πανω απο 5 για να ειμαι νορμαλ στις αλλαγες νερου αλλα και να μην τσιγγουνευομαι στο ταισμα τους.
(και λιγοτερα απο 5 θα ελεγα για ανεση, αλλα θελουν να ειναι ομαδιτσα τα ψαρια. Κατω απο 5 ψαρια δεν λεει).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα το έχω ανεβάσει εδώ για πούλημα και δεν βλέπω και πολύ ενδιαφέρον. Και είναι και eheim, οπότε όπως καταλαβαίνεις τζάμπα δε μπορώ να το δώσω. Αν μείνει, θα γίνει το χρυσοψαράδικο νο2. Γιατί έχεις τπτ άλλο στο μυαλό σου?
Αν ειχα δυο ενυδρεια, ενα 200 κι ενα 400, θα εβαζα ξεχωριστα στο μικρο οτι fancy ειχα (μεχρι 4) και στο μεγαλυτερο μεχρι 5 comet. (αν και Fancy εχω πει οτι δεν ξαναπαιρνω)
Θα ειναι σουπερ οταν μεγαλωσουν τα ψαρια και δεν θα αισθανεσαι οτι τα στριμωξες ή οτι δεν τα ταιζεις αρκετα με το φοβο της ρυπανσης, ή οτι γενικα δεν τους διατηρεις καλης ποιοτητας νερο.
Σε μια στραβη θα μπορεσεις να παραλειψεις και μια αλλαγη νερου. Ανθρωποι ειμαστε. Μην εχουμε στα ορια τα ενυδρεια μας.

ΥΓ1 το ενα 2215 και το asrto στο 200αρι, το αλλο 2215 και το sunsun στο 400αρι.
ΥΓ2 Υποψιαζομαι οτι δεν καιει 55 βατ το sunsun, αφου το μικρο sunsun 302 που εχω, λεει οτι ειναι 20 βατ, αλλα στο μετρητη καταναλωσης μου εδειξε αρκετα λιγοτερα. Δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα νομιζω εδειξε γυρω στα 14-15.
Τα eheim οσα λενε τοσα καινε (μετρημενα). To 2080 που εχω στο 400αρι εδειξε 25 βατ ακριβως. Αν σου καιει το sunsun μεχρι 40-45 βατ θα ειναι μια χαρα (αλλα και 55 να καιει, συγκρινομενα με τη διαφορα κοστους αγορας που εχουν με τα eheim, θελεις παρα χρονια για να κανεις αποσβεση απο την μειωμενη καταναλωση ρευματος του eheim. Αν το sunsuns καιει τελικα 55 βατ, 30 ευρω το χρονο παραπανω ρευμα θα πληρωνεις με το sunsun απο οτι με ενα 2080)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-05-17 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01812 seconds with 11 queries