Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-01-10, 09:59
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πάει να γίνει σαν το ανέκδοτο με την άσπρη και την μαύρη αγελάδα πες μας γιατί προτιμάς την coralia ;
Υπέρ της κοραλία:
1. Μου άρεσε περισσότερο το πώς σπάει την ροή
2. ΙΜΟ πιο δυνατή η 3 απο την 6045
3. Όσες φορές είχα διακοπή ρευματος η 3 ξεκικούσε μόνη της ενώ η 6045 έπρεπε να πειράζω την φτερωτή (εννοείται πως ήταν το ίδιο καθαρές)
4. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΧΑΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ
Όλα αυτά είναι προσωπική αποψη-εμπειρία

50.000 ώ δηλ. 5,7 χρόνια ; και μετά τι ;
Πέταμα ή αλλαγή των led.Έτσι και αλλιώς θα έχεις κάνει 15 φορές απόσβεση και θα έχει βγεί και νέα τεχνολογία


Και κάτι ακόμα , θέλω να έχω μαύρο φόντο και χρησιμοποιούσα χαρτόνι που το άλλαζα κάθε χρόνο. Τώρα όμως με το σκιμμερ στην πλάτη του ενυδρείου χαρτί δεν παίζει . Τι να κάνω , να πάρω μαύρο πλέξι και τι πάχος ώστε να μην επηρεάζονται οι μαγνήτες των αντλιών ;
Μπορείς να βάλεις απο έξω αυτοκόλλητο φύλλο βυνηλίου (θα προτιμούσα το μπλέ χρώμα, πάει καλύτερα στο αλμυρό) το οποίο δεν επηρεάζει ούτε τους μαγνήτες, ούτε θέλει αλλαγές και κολλάει - ξεκολλάει ευκολα αν θές!


Τι να πρωτοθυμηθώ... θέλω η προετοιμασία του νερού των αλλαγών να γίνεται σε γυάλινο δοχείο διαστάσεων περίπου 40 Χ 40 Χ 40 δηλ. να παίρνει 50 λίτρα , μία αντλία και θερμοστάτη. Μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο δοχείο και για αναπλήρωση την οποία απλά θα ακυρώνω όταν ετοιμάζω νερό για αλλαγή. Βασικά το πρόβλημα που βλέπω είναι το θαλασσινό νερό που θα μένει στον πάτο. Μπορούμε με ειδική κατασκευή του δοχείου όπως κλίση στον πάτο να πετύχουμε να μένει ποσότητα νερού που δεν θα επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού της αναπλήρωσης ;
Γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω λύση καθώς όλο και θα μένει αλατόνερο στον πάτο.Αυτό θα σου μεταβάλει λίγο την αλατότητα όταν θα προσθέτεις νερό απο ΑΟ.Δεν μπορείς να πάρεις κανα πλάστικό δοχείο τροφίμων (τα στρόγγυλα που βάζουν ελίες πχ) και να κάνεις με αυτό τις αλλαγές?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01749 seconds with 11 queries