Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-10-18, 08:53
NicosGoldfish Ο χρήστης NicosGoldfish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Χρυσόψαρα στο μπαλκόνι

Καλημέρα σας, έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 250lt σε βορινό μπαλκόνι με 5 χρυσόψαρα. Το ενυδρείο το έφτιαξα πριν δέκα χρόνια για δυο χρυσόψαρα που μας χάρισαν σε βαφτίσια και έως πρόσφατα φιλοξενούσε 1-2 χρυσόψαρα τη φορά. Εδώ και αρκετά χρόνια λειτουργούσε χωρίς φίλτρο, μόνο με αλλαγές νερού.
Φέτος ο δωδεκάχρονος γιος μου ήθελε να προσθέσουμε περισσότερα και φτιάξαμε ένα sub 100lt με ελαφρόπετρα και ενυδρειακό σφουγγάρι. Τα χαρακτηριστικά του νερού είναι πολύ καλά (ΝΗ3: 0,25, ΝΟ2: 0, ΝΟ3: 0, pΗ: 7,6) αλλά μετά από μια θεραπεία για ικ πριν μερικές εβδομάδες παρουσιάστηκε για πρώτη φορά τριχοειδής άλγη. Τις τελευταίες ημέρες έχουμε περιορίσει πολύ το φαγητό και τα χρυσόψαρα έχουν περιορίσει κάπως την άλγη, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα να συνεχίσουμε αυτή την τακτική. Υπάρχει κάποιο αλγοφάγο (ψάρι, σαλλιγάρι, γαρίδα κ.λπ.) που να μπορεί να επιζήσει σε ενυδρείο σε μπαλκόνι με χρυσόψαρα; Το ενυδρείο έχει ήδη horn snails, αλλά μου φαίνεται ότι ο πληθυσμός τους μειώθηκε μετά τη θεραπεία για το ικ. Τα horn snails προστέθηκαν το καλοκαίρι και δεν είμαι σίγουρος ότι θα επιζήσουν το χειμώνα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01298 seconds with 11 queries