Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-07-16, 15:17
AquaNewbie Ο χρήστης AquaNewbie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2015
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Φώτη
Γεια σου φίλε Τάκη.

Λοιπόν σχετικά με τους "μύθους" της dry start. Επειδή είναι η δεύτερη φορά και δοκιμασμένη και απο φίλο και δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα. Και αποδεδειγμένα καλύτερο ριζικό σύστημα αποκτά τουλάχιστον το γρασίδι γιατί δεν το δοκιμάζω με άλλα φυτά και στην παρούσα φάση που είναι η πιο σημαντική με ενδιαφέρει να αποφύγω το γεγονός των άλγεων που είναι το πιο συχνό φαινόμενο. Επίσης με βολεύει και απο άποψη χρόνου στο πόσο θα ασχοληθώ στην παρούσα φάση. Σε έναν φίλο που έγραψε σε κανονικό που ξεκίνησα με την normal μέθοδο ναι παλι δεν είχα άλγες αλλά δεν είχα και γρασίδι. Για εμένα διαβάζοντας αρκετά τη συγκεκριμένη μέθοδο πριν καταλήξω σε αυτή βρήκα περισσότερα ωφέλη σε σχέση με τη κλασσική μέθοδο και για αυτό κατέληξα. Όσον αφορά τα ψαράκια ακόμη δεν έχω ιδέα. Έχω αρκετό χρόνο μέχρι να αποφασίσω το τι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ζωντανα τι σκεφτεσε να βαλεις?
Για τις πετρες εγω δεν μιλησα τοσο για το αισθητικο κομματι οσο για το οτι θα σου ανεβαζουν σκληροτητες, πραγμα που σημενει οτι εαν βαλεις ζωντανα που απαιτουν μαλακο νερο, θα σου βγει λιγο η πιστη για να το μαλακωσεις, αφου εσυ θα παλευεις να το μαλακωσεις και οι πετρες θα σου ανεβαζουν σκληροτητες.. ως προς το αισθητικο κομματι τωρα, στο χερι σου ειναι να βγει ομορφο, οτι πετρες και αν δουλεψεις
Α συγνώμη για τις πέτρες είναι φυσική πέτρα όχι μαρμαρόπετρα και επίσης καθόλου ασβεστολιθική
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν τον προστατευει ουτε στην φαση αυτη διαβασε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91657.οι αλγες ειναι αναποσπαστο κοματι της διαδικασια στρωσιματως.κατα την γνωμη μου θα ηταν καλυτερο να γεμισεις το ενυδρειο σου να αυξησεις την φυτομαζα και να ξεκινησεις κανονικα με διοξειδιο.
Στο συγκεκριμένο με το που διάβασα απλά το αρχικό post έχει τραγικά λάθη επομένως δεν μου κάνει εντύπωση εαν δεν πήγε καλά ή δεν προχώρησε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AquaNewbie : 04-07-16 στις 15:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries