Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 11-03-14, 18:57
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παρατήρησα (πέραν των παραπάνω)...
1. Τεράστια ποσότητα βυθού... που εγκυμονεί κίνδυνο για το μέλλον.

Το έχω υπ' οψιν μου και το παρακολουθώ, όπως και τις αναερόβιες περιοχές που ανέφερε ο φίλος platy. Την ανακατεύω με την τσιμπίδα στις αλλαγές νερού. Έβαλα περίπου 30 λίτρα άμμο σε ενυδρείο 240 λίτρων (220 αν αφαιρέσεις το φίλτρο). Όταν την έβαλα στην αρχή και την έστρωσα ενιαία, είχε ύψος περίπου 8 cm. Νομίζω πως είναι καλή ποσότητα. Αλλά πάλι, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις!
(σου φαίνεται τεράστια στην τελευταία φωτό γιατί βλέπεις την πίσω γωνία, σκέψου όμως πως στο κέντρο και μπροστά το πάχος είναι ελάχιστο. Το όλο landscape είναι σαν πλαγιά λόφου...)

2. Η διακόσμηση... ΔΕΝ έχει να κάνει με το γούστο του καθενός μας αλλά... με τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενούνται... ΔΕΝ μπορείς να βάλεις πχ. αφρικάνες σε φυτεμένο Ολλανδικού τύπου... επειδή αυτό είναι του γούστου σου.

Δεν σκοπεύω να μπω στα βαθιά από τώρα. Για κιχλίδες, δίσκους κτλ εννοώ.
Η διακόσμηση είναι γούστο εφόσον το όλο περιβάλλον εξυπηρετεί και δεν στρεσσάρει τα ψάρια, σαφώς.
Όπως λέει και ο φίλος Κλεόβουλος πιο πάνω, ας μην είμαστε απόλυτοι...


-
_____
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη δουλεια φιλε μου,συγχαρητηρια...

περιμενουμε και κοστος εγω ειδικα για τα τζαμια μια και ειμαι στα σκαρια να ξεκινησω DIY με διαστασεις 110x45x55

για την διακοσμηση συμφωνω πως ειναι θεμα γουστου απλα αποψη μου βγαλε οτι πλαστικο εχεις και διατηρησε το φυσικο.Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχουν πολλοι πιο εμπειροι απο εμενα για να σε συμβουλεψουν.
Για τα τζάμια έχω κρατήσει τις τιμές.
Έχουμε και λέμε.... Καταρχάς οι τιμές ανά τετραγωνικό που βρήκα εδώ στην περιοχή (χωρίς να ψάξω Θεσσαλονίκη ή Σίνδο - με το πάνε έλα και τις βενζίνες που θα έκαιγα, θεώρησα πως δεν έχει νόημα να τραβιέμαι μέχρι εκεί) είναι 35/m2 για 8mm και 25/m2 για 5mm.
Τα δικά μου 8mm είναι 2,08 m2, οι κόντρες 0,53 m2 και το φίλτρο 0,3 m2.
Είναι 73€ η γυάλα, 18,5€ οι κόντρες και 7€ το φίλτρο.
Το ροντάρισμα, για την γυάλα και μόνο, 12€. Αναγκαίο (αν ήξερα αυτά που ξέρω τώρα, θα ροντάριζα και τις κόντρες από την μία πλευρά τους τουλάχιστον).
Και 2 κομμάτια plexiglass 40Χ50cm 18€.
Σύνολο κλείσαμε στα 120€.

Πιστεύω στην περιοχή σου να έχεις πιο πολλές επιλογές τιμών.
Επίσης ρόλο παίζει και ο μάστορας. Ο δικός μου, θεωρώ πως έκανε καλή δουλειά.
Ελπίζω να βοήθησα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπότε μονομάχο τον ξεχνάω. Ή αν επιμείνουν οι μικρές ξαναβάζω σε λειτουργία το 20λιτρο. Δεν μου είπες όμως το λόγο. Θα είναι επιθετικός με τα άλλα ψάρια;

Πλέκο είχε και ο κουμπάρος μου σε μικρότερο ενυδρείο για τουλάχιστον 2 χρόνια. Είχε φτάσει φύρω στα 20+ εκατοστά. Ήταν και πιο ανοιχτόχρωμος. Μήπως είναι άλλο είδος;

Μήπως υπάρχουν και γατόψαρο συμβατά με γκάπυ ή μου έλεγε ό,τι ήθελε;

Sorry που σε ζαλίζω...
-------------------------


_____
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και για την παρουσίαση!!!!

Τη σειρά των υλικών δεν ξερω αν την έγραψες σωστα...τα σφουγγάρια τα θέλεις χαμηλά για να κρατάνε τα χοντρά, μετά το μακαρονι και τέλος τον υαλοβάμβακα για να μην αφηνει τπτ βρωμικο να περναει στο κυριως ενυδρείο

Με το καλό να το χαρείς...
Ναι, έχεις δίκιο. Τον υαλοβάμβακα τον έβαλα πριν από τα σφουγγάρια. Λάθος είχα καταλάβει. Τον αλλάζω και τον βάζω μετά τα μακαρόνια και πριν την αντλία. Έτσι;


Τελικά το ξαναέψαξα γιατί άλλα θυμόμουνα να έχω διαβάσει. Μήπως το είχα σωστά - πρώτα τον υαλοβάμβακα;
Δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm
__________________
alex

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 12-03-14 στις 09:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02114 seconds with 11 queries